Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Almanya’ya Ne Satabilirim?

Türkiye’nin ihracatında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin payı yüzde 50’ye ulaşmış durumda. Ve en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke arasında Almanya 1,4 milyar dolar ile ilk sırada yer alıyor.

Peki, Almanya’da e-ticaret pazarı nasıl? Almanya’ya e-ihracat nasıl yapılır? Türkiye’den Almanya’ya e-ticaret yapmanız için aklınıza takılan bütün bu soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız.

Almanya E-Ticaret Pazarı

Almanya, yüksek internet kullanım oranı ve milyonlarca tüketicinin düzenli olarak çevrimiçi alışveriş yaptığı yoğun nüfuslu bir ülkedir. Nüfus, İnternet kullanımı ve toplam satın alma gücü söz konusu olduğunda, Avrupa’nın en büyük pazarlarına sahiptir.

Almanca, yerel nüfusun %95’i tarafından konuşulmaktadır. İletişim kurmak için pek çok kişi de İngilizce konuşabilir. Fakat Almanlar İngilizceden hoşlanmadıklarını da açıkça söylemekten kaçınmıyorlar. Bu yüzden Almanya’da ürün satmak için Almanca dil seçeneğine mutlaka hassasiyet göstermelisiniz.

Rakamlarla Almanya E-ticaret Pazarı

80,69 milyon – Nüfus
%89 – İnternet kullanıcısı
%87 – İnternetten alışveriş yapan nüfus

Almanya’da E-İhracat Nasıl Yapılır?

Almanya’da herhangi bir ürün satmak için e-ihracat oldukça pratik bir ticaret modelidir. Almanya’da e-ihracat yapmak için ürünlerin satışı, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’nın yasal prosedürleri ve standartlarında, anayasa kriterlerinde yapılabilir. Almanya yasal prosedürler konusunda oldukça hassas ve yüksek kriterlere sahiptir fakat istenilen standartları karşıladığınızda yüksek kar marjlarına sahip bir pazaryeri satıcısı haline gelirsiniz.

Almanya’ya e-ihracat yoluyla en çok satılan ürün kategorilerinden bazıları şunlardır:

 • Sağlık, güzellik ve temizlik
 • Bebek ve çocuk
 • Optik ve doğal sağlık
 • Endüstriyel ekipmanlar ve yapı malzemeleri
 • Bayan giyim ve bay giyim
 • Hediyelik eşya ve takı
 • Aksesuar ve ev tekstil ürünleri
 • Organik ürünler
 • Kurutulmuş gıda ve bakliyat
 • Zeytin ve zeytinyağı

Aslında, Türkiye’de online ortamda ya da e-ticaret yolu ile satılan her ürün Almanya’ya e-ticaret yolu ile satılabilir.

Lojistik ve Teslimat Süreçleri

Alman altyapısı, yoğun bir lojistik ağı ile iyi gelişmiştir. Almanya’daki güçlü lojistik ve depolama oyuncuları arasında Prepdepo bulunmaktadır. Prepdepo en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar.

Almanya’da en popüler teslimat yöntemi, nüfusun %87’si tarafından tercih edilen eve teslimattır. Bununla birlikte, Alman alıcılar, acele siparişler için ekstra kargo ödemekten kurtaran, örneğin tıkla ve teslim al ya da teslim alma noktaları gibi alternatiflere giderek daha açık hale gelmektedir.

Türkiye’den Avrupa Ülkelerine ürünlerinizi satıyorsanız ya da satmayı planlıyorsanız, VAT numarası dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur. Bir VAT numarasına sahip olmadan satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz tespit edilirse Avrupa’daki satış şansınızı tamamen kaybedebilirsiniz.

Ayrıca pazarlama mesajlarınız ücretsiz iadeleri içermelidir. İadelerin nedenlerini anlamak çok önemlidir. Bu şekilde, Alman alıcılara sunulan ürün kataloğunuzu verimli bir şekilde yönetmelisiniz. Ürün listelemenizdeki içerik, ürünün kalitesini belli edecek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, görüntü yakınlaştırmaları, döndürme işlevi ve ayrıntılı ürün açıklamalarından oluşmalıdır. Bu şekilde, alıcı tam olarak ne bekleyeceğini bilecek ve ürünün iade edilme ihtimalini azaltacaktır.

Almanya E-Ticaret İstatistikleri

 • Almanya’da e-ticaret için mobil cihazlar önemli araçlardır. Alman online tüketiciler akıllı telefonlarından çoğunlukla kıyafet, ayakkabı ve kitap satın almaktadır.
 • Almanya’daki en popüler online ödeme yöntemi banka havalesidir.
 • Almanya’da e-ticaret ekosisteminde en çok tercih edilen ürün kategorileri; moda ürünleri, elektronik ve medya ürünleri olarak sıralanmaktadır.
 • Almanya e-ticaret pazarındaki ilk 10 platform 2019 yılında toplam 20,8 milyar avro satış gerçekleştirmiştir.
 • Amazon Almanya, Almanya’nın en başarılı online alışveriş platformudur.

Almanya’daki En Popüler E-Ticaret Platformları

Almanya’da hem satış hem de alışveriş yapabileceğiniz birden fazla platform bulunmaktadır. Her çevrimiçi platformun kendine özgü gereksinimleri, ürün kategorileri, listeleme ücretleri ve hedef kitleleri vardır.

Almanya’nın en büyük online pazaryerleri; Zalando, Amazon Almanya, eBay, Otto, Etsy, Tchibo Almanya ve Yategodur.

Amazon Almanya, Avrupa’da faaliyet gösteren pazaryerleri arasında ilk sırada yer alır. Bu durum Almanya’ya e-ticaret yapan ya da yapmayı düşünen satıcılar için büyük bir fırsattır. Amazon Almanya, satıcıların uluslararası pazara açılmalarına ve ürünlerini Avrupa’da daha geniş bir kitleye ulaştırmasına fırsat sunan muazzam bir platformdur.

Prepdepo ile ürünlerinizi Almanya’ya hızlı ve en uygun maliyetlerle İhraç Edin!

Almanya, Avrupa’daki en iyi e-ticaret pazarlarından biridir ve bu nedenle, büyüme odaklı uluslararası satıcılar tarafından mutlaka düşünülmelidir. Satın alma ve harcama gücü yüksek, yerleşik, lojistik dostu bir altyapıya sahip, yoğun nüfuslu bir ülke olması, uluslararası e-ticaret satıcıları için fırsatlar sunmaktadır. Her geçen gün gelişen e-ticaret pazarında, Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen firmalar, pek çok avantaj elde edebilir.

Prepdepo satıcı olarak stratejinizi belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Almanya’da satıcı olarak yerinizi almak, uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için hizmetlerimizi inceleyin ve tüm sorularınız için bizi arayın.