Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Amazon Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Amazon tartışmasız e-ticaret şampiyonudur ve bu platformda ürün sıralamaları anahtar kelimeler tarafından belirlenir. Online satış yaparken, bulmacanın en önemli parçası, ürününüzü doğru hedef kitlenin önüne çıkarmaktır. Müşteriler bir ürün aradığında ürününüzün görüldüğünden emin olmanız gerekir ve Amazon anahtar kelime araştırması bu noktada önemli bir konuma sahiptir.

Amazon anahtar kelime araştırmanızı doğru yapmak, fiyatta rekabet etmek veya yeni ürünler bulmak zorunda kalmadan satışlarınızı artırmanın en basit yollarından biridir. Bu yazımızda Amazon mağazanızı büyütmek ve doğru anahtar kelime araştırmasını yapmak için bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

Amazon Anahtar Kelime Algoritması Nedir ve Neden Önemlidir?

Amazon’un arama algoritmasına A9 denir.

Google’ın SEO’yu kullanımına benzer. Ancak Amazon bir pazar yeridir, bu nedenle ürününüzün ne kadar iyi dönüşüm sağladığına da değer verir.

Amazon, bir ürün sıralamasını belirlemeye yardımcı olmak için anahtar kelimeler de dahil olmak üzere sürekli olarak veri toplar. Ürün sıralamanız, listelemenizin gösterildiği arama sonuçlarındaki konumdur.

Bu sebeple Amazon’da satışa ilk başladığınızda, anahtar kelimeler birincil odak noktanız olmalıdır.

Amazon A9 algoritması, birçok faktörü dikkate alır. Bu faktörler;

   • Bir anahtar kelimeyi aradıktan sonra ürününüzü sepete ekleyen kişi sayısı
   • Ürününüzün aldığı olumlu puanlar ve incelemelerin sayısı
   • Ürününüzün sayfa ziyareti başına sattığı birimlerin oranı
   • Ürün başlığına, ürün resmine, anahtar kelimelere ve açıklamaya göre ürününüzün alaka düzeyi

Amazon Kelime Araştırması Ne Kadar Yardımcı Oluyor?

Yeni bir ürün tanıttığınızda, oluşturduğunuz anahtar kelimeler, tıklamaları, dönüşümleri ve incelemeleri oluşturmak aynı zamanda alışveriş yapanların önüne çıkmanız için gereken araçtır.

Ürününüzü mağazanıza ekledikten sonra, Amazon’un ürününüzü nasıl kategorize edeceğini bilmek için anahtar kelimelere sahip olması gerekir.

Amazon Ürün Sıralaması Ne Kadar Değerli?

Amazon müşterilerinin %73’ü, arama sonuçlarındaki ilk listeye tıklarlar. Alışveriş yapanların çoğu, Amazon’da satış yapan satıcıların ne yaptıklarını bildiğine ve bunun sonucunda en iyi sonuçla karşılaştıklarına inanıyor. Bu oran ikinci listeleme için %14’e ve üçüncü listeleme için sadece %5’e düşüyor.

Listelemeniz üçüncü sonucun altındaysa, bu iyi bir haber değil çünkü sonuçlardaki geri kalan ürün listelemeleri tıklamaların %8’ini paylaşıyor. Burada ürününüzün hedef müşteri kitlenize ulaşması ve dönüşüm almanız da oldukça zor olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması için 4 Adım

1- Tohum Anahtar Kelimelerinizi Bulun

Amazon’da satışa başlamadan önce ürününüzle alakalı dört veya beş tohum anahtar kelime oluşturarak başlayın. Bunlar, genellikle bir veya iki kelimeden oluşan ve ürününüzün gerçekte ne olduğunu tanımlayan terimlerdir.

Tohum Amazon anahtar kelimelerinizi araştırmak için, ürününüz hakkında iyi bir şekilde düşünerek başlayın. Birine sadece iki veya üç kelimeyle anlatmak zorunda kalsaydın, ne derdin? Ürününüzü arayan bir müşteri olsaydınız, nasıl arardınız? Bu soruları kendinize sorup cevaplarınızı not edin.

Bunları araştırmak ve daha sonra daha fazla anahtar kelime toplamak için, bir ASIN ters arama aracını kullanabilirsiniz.

ASIN ters araması, herhangi bir listelemede en üst sıradaki anahtar kelimeleri görmenizi sağlar. İlk başta, bunu rakibinizin anahtar kelimelerini görüntülemek için kullanabilirsiniz, ancak daha yerleşik hale geldikçe, kendi listeniz için en iyi anahtar kelimelerin ne olduğunu görmek için bunu kullanabilirsiniz.

2- Amazon Arama Çubuğuna Yazın ve Anahtar Kelime Önerilerine Bakın

Anahtar kelimeleri bulmanın basit bir yolu, Amazon arama çubuğuna yazmaktır.

Bu kulağa basit gelebilir, ancak anahtar kelimeleri müşterinizin gördüğü gibi görmenizi sağlar.  Müşterileriniz arama çubuğunda bir arama terimi girmeye başladıklarında, onlar için neyin ortaya çıktığını görmenize yardımcı olur.

Bunu yapmanın en iyi yolu, ürününüzü alfabenin her harfinin ardından girmektir.

Dolayısıyla, el mikseri satıyorsanız, “el mikseri a” girerek başlar ve Amazon’un otomatik olarak ne önerdiğini görürsünüz. Ardından bu önerileri not edin ve “el mikseri b”ye geçin.

Zaman alıcı olabilir, ancak araştırmanız ve geliştirmeniz için size bir başlangıç ​​anahtar kelime listesi verecektir.

3- Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

Anahtar kelime araçları, anahtar kelime araştırmanızın daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime araçları, birkaç saniye içinde yüzlerce veya binlerce uzun kuyruklu anahtar kelime seçeneği oluşturabilir. Ancak, ürününüz için doğru olanları göstermek için sonuçları taramalısınız.

4- Anahtar Kelimeleri Amazon Listelerinize Ekleyin

Artık anahtar kelimeleriniz olduğuna göre, bunları ürün listelemelerinizde test etmeye başlamanın zamanı geldi.

Ürün başlıklarına anahtar kelimeler eklemek.

Ürün açıklamalarınıza anahtar kelimeler eklerken, nasıl okunacağının farkında olmalısınız.

Müşteri, anahtar kelimelerle dolu ancak ürün hakkında daha fazla bilgi sağlamayan bir ürün açıklaması aramıyor. Anahtar kelimelerinizi ürün açıklamanızı geliştirecek şekilde eklemelisiniz.

Çok fazla trafik alıyorsanız ancak düşük dönüşüm alıyorsanız, ürünün avantajlarına daha fazla odaklanmak ve birkaç anahtar kelimeyi kaldırmayı deneyin. Ancak trafiğiniz düşük ve dönüşümleriniz yüksekse, açıklamanıza daha fazla anahtar kelime eklemeyi deneyin.

Başlığınızda kullandığınız anahtar kelimeleri tekrar kullanmamayı unutmayın. Anahtar kelimeler, terim ve sıralama yapmak için yalnızca tek bir yerde kullanılmalıdır.

Ürün açıklaması

Amazon ürün açıklamanıza ve madde işaretlerine anahtar kelimeler eklemek güzel bir sanattır. Sattığınız ürünün özelliklerinin tam ve eksiksiz olduğundan emin olun. Ürün açıklamalarında uygun olan yerlerde anahtar kelimeleri kullanmak arama sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Gizli anahtar kelimeler

Ürün başlığı ve açıklamasındaki anahtar kelimelere ek olarak satıcı hesabınıza gizli anahtar kelimeler eklemeyi unutmayın.

Amazon’un tam olarak hangi yazım hatalarını kapsadığı kesin olmadığından, alanınız varsa popüler anahtar kelimelerin yaygın yazım hatalarını eklemeyi düşünebilirsiniz.

Yine, müşteriye yönelik listelemenizde zaten sahip olduğunuz anahtar kelimeleri yeniden kullanmamaya dikkat edin.

Yeni Anahtar Kelime Araştırmayı İhmal Etmeyin

Akılda tutulması gereken bir şey, popüler arama terimlerinin değişebileceğidir. Amazon mağazanızı ve ürün açıklamalarınızı optimize etmeyi ve yeni fırsatlar aramayı asla bırakmamalısınız.

Belirli bir yerden daha fazla trafik veya dönüşüm alıyorsanız, bölgesel dil çeşitlerini hesaba katmanız gerekir.

Bir kutu kola bir alanda pop, diğerinde soda olarak adlandırılır. Anahtar kelimelerinizde bu tür dil varyasyonlarını test etmek önemlidir.

Son Düşünceler

Amazon anahtar kelime araştırmasının nasıl yapıldığını anlamak, Amazon’un gücünden yararlanmak isteyen her marka için bir zorunluluktur.

İster ilk ürününüzü ister 50. ürününüzü piyasaya sürüyor olun, satış elde etmek ve sıralamanızı yükseltmek için ürününüzü potansiyel müşterilerin önüne çıkarmanın tek yolu anahtar kelimelerdir.

Amazon anahtar kelime araştırması zor olmak zorunda değil, sadece yazımızda bahsettiğimiz adımları takip edin ve daha iyi ürün listelemeleri oluşturun.

Prepdepo ile başta Amazon olmak üzere Avrupa’daki tüm online pazarlarda ürünlerinizi satabilir, yurt dışı satış hacminizi ve cironuzu artırabilirsiniz. İşinizi büyütmek ve Avrupa’da satış yapmaya başlamak için Prepdepo çözümleri ile tanışın!