Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon iade oranları nasıl düşürülür

Amazon Avrupa'da İade Oranlarını Düşürmenin En Etkili 7 Yolu

Amazon Avrupa’da bir satıcıysanız iadelerle uğraşmak e-ticaret pazarının kaçınılmaz bir parçasıdır. İade oranlarının mağazalarla karşılaştırıldığında, online alışverişlerdeki iade oranlarının %15 ila %40 arasında olduğu tahmin ediliyor. Rekabet ortamının çok fazla olduğu Amazon, satıcılardan iade oranlarını %10’nun altında tutmasını istiyor. E-ticaret platformlarındaki ürün iadeleri, Amazon Avrupa satıcıları için can sıkıcıdır. Geri gelen ürün iadeleri ve aldığı üründen memnun olmayan mutsuz bir müşteri satıcıların güvenilirliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve kar oranını etkiler. Bazı iade durumları her ne kadar kaçınılmaz olsa da genel olarak gelen iade oranlarını düşürmeniz için yapmanız gereken birkaç kolay ve etkili yöntem bulunmaktadır. İade oranlarını en aza indirmek için ipuçlarını inceleyelim.

1. Yüksek Kaliteli Fotoğraflar

Online alışverişte fotoğraflar potansiyel müşterilerin ilk temas noktasıdır bu yüzden güçlü bir izlenim bırakmak önemlidir. Bir e-ticaret platformunda satış yapmak normal bir mağazada satış yapmaktan farklıdır. Müşteriler mağazadan alışveriş yaparken ürünle bir temas halinde bulunur, ürünü inceler. Fakat online alışverişte bu durumdan söz edilemez. Bu sebeple Amazon Avrupa’da bir satıcıysanız ürünün çarpıcı fotoğraflarıyla müşteriye bu deneyimi yaşatmalısınız. Yüksek kaliteli fotoğraflar ile ürününüzü müşteriye doğru tanıtmak gelen iade oranlarını en aza indirmenin etkili bir yoludur.

2.Detaylı Ürün Açıklaması

Bazı ürünlerin fotoğrafla açıklanamayacak özellikleri olabilir. Bu nedenle ürünün detaylı açıklamalarını yazdığınızdan emin olun. Ürünün detaylı açıklaması Amazon Avrupa’daki iade oranlarını azaltmanın en iyi yoludur. Ürününüzle alakalı;
  1. Tam ürün boyutları
  2. Ürünün ağırlığı
  3. Beden ve renk seçenekleri
  4. Malzeme açıklaması
  5. Üretim Yeri Garanti Bilgileri
  6. Memnuniyet garantisi ve iade politikası
  7. SSS’lerin yanıtları
  8. Ürün kullanım talimatları vs. Özellikleri eklemelisiniz.
Tam olarak ne aldığını bilen bir müşterinin ürünü teslim aldıktan sonra iade etme oranı düşüktür.

3.Ürün Videoları

Ürünün fotoğraflarından sonra tabi ki ürün videoları mükemmel bir pazarlama araçlarıdır. Yüz yüze satış imkânın olmadığı online platformlarda ürününüzle alakalı videolar bu boşluğu doldurmalıdır. Detaylı bir ürün videosu müşterilerin ürünü daha iyi anlamalarına ve satın alma işlemini gerçekleştirirken ihtiyacına uygunluğuna göre seçim yapmasına yardımcı olur.

4. Kusursuz Paketleme

Müşterinin online alışveriş deneyimi, bir ürünü satın aldığında sona ermez. Paketleme, satışlarınızı hızla artırmada önemli bir aracıdır. Paketleme denilince ürünün sadece nasıl paketleneceğini değil, aynı zamanda doğru ürünlerin paketlenmesi akla gelmelidir. Bu sebeple siparişlerinizi her zaman iki kez kontrol edin ve müşterilerin istedikleri ürünü doğru teslim ettiğinizden emin olun. Bunun yanında paketlemelerinizde ürünlerinizin fiziksel korunmasının sağlandığından emin olun. Kargo süreçlerinde hasar gören ürünler de iadelerin ciddi bir bölümünü oluşturmaktadır. Yanlış veya hasarlı ürünü teslim etmek, müşterinin online mağazanız hakkındaki görüşünde kötü bir izlenim bırakabilir. Ürünlerinizi paketlerken Amazon Avrupa’nın paketleme standartlarına uyduğunuzdan emin olun.

5.Klavuz Oluşturma

Amazon Avrupa’da beden ve ölçü olarak değişen giysi, ayakkabı, aksesuar veya başka bir ürün satıyorsanız, müşterilerinize ürününüzün tüm kombinasyonları için uygun bir beden kılavuzu sağlayın. Müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun olan bedeni seçmeleri için evde ölçüm yapabilmesi veya bedenlerinizin popüler bir markanınkiyle nasıl karşılaştırıldığını açıklayabilmesi için kesin ölçüleri ekleyin. Beden ve ölçü açıklamalarında vereceğiniz kesin ve net detaylar hem sizin satış politikanız hem de müşteri için en iyi yoldur.

6. Geri Bildirim ve Müşteri Yorumları

Müşterilerinizden her zaman geri bildirim isteyin. Bu hem sizin eksikliklerinizi veya iyi olduğunuz noktaları görmenizi sağlayacak hem de alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşterilerinizin satın alma eylemini gerçekleştirmeden önce mağazanız ve ürününüzle alakalı fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Gelen müşteri yorumlarından ürününüzün neden iade edildiğini belirlemeye çalışın ve iade oranlarınızı en aza indirmek için müşteriyle iletişime geçin. Alıcıyla doğrudan iletişime geçmek asla kötü bir fikir değildir. Bir müşteri tarafından bir iade süreci başlatıldıysa, neyin iyileştirilebileceğinizi görmek ve gelecekte bu durumdan nasıl kaçınılabileceğinizi öğrenmek için iletişime geçin.

7. Hızlı ve Eksiksiz Teslimat

Unutmayın ki müşterilerin de son teslim tarihleri vardır. Satın aldıkları ürününüz bir doğum günü hediyesi olabilir, yani ürünü beklemek müşteri için bir seçenek değildir. Bir sipariş aldığınızda ürününüzün her seferinde zamanında gönderildiğinden emin olun. Siparişiniz müşteriye geç teslim edilirse, ürünün iade edilme olasılığı yüksektir. Bu da satıcı sicilinizde önlenebilir bir leke oluşmasına neden olur. Bu nedenle Prepdepo hizmetleri sizin yerinize lojistik hizmetlerini yerine getirir ve iade süreçlerini yakından takip eder. Son olarak iadeler Amazon Avrupa’nın(E-ticaret’in) bir parçasıdır. Bu durum satıcı olarak sizi korkutmasın. Verdiğimiz ipuçlarını dikkate aldığınız sürece iadeler canınızı sıkmayacaktır. Daha fazla bilgi ve desteğe mi ihtiyacınız var? Amazon Avrupa Danışmanlık Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin.