Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon avrupada satış yaparken bilmeniz gerekenler

Amazon Avrupa’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler?

Amazon Avrupa satıcıların uluslararası pazara açılmalarına ve ürünlerini Avrupa’da daha geniş bir kitleye ulaştırmasına fırsat sunan muazzam bir platformdur. Siz de Amazon Avrupa’da satış yapıyorsanız ya da satış yapmanın fırsatlarını araştırıyorsanız Amazon Avrupa’nın sağladığı geniş erişimin ve büyük potansiyel kitlenin şüphesiz farkındasınızdır. Bu yazımızda sizler için uluslararası e-ticaret platformlarının devi olan Amazon Avrupa’da satış yapmak için bilmeniz gerekenleri paylaşacağız. 

1. Pazar Yerinizi Seçin

Amazon Avrupa’da satış yapabileceğiniz 5 Pazar yeri mevcuttur. Bu pazar yerleri Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’dır. Bir satıcı hesabıyla tüm bu pazar yerlerinin hepsinde satış yapabileceğiniz gibi tek bir ülke üzerinden de satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir satıcı hesabı üzerinden farklı ülkelere satış yapmak istediğiniz zaman ürünlerinizin çoğunun nerede dağıtılacağını da belirlemelisiniz. Hangi ülkede satış yapacağınıza karar vermeden önce kendinize şu soruları sormalısınız;

-Hangisi bana lojistik açısından Amazon Avrupa pazarına en iyi girişi sağlar? (Vergi, nakliye vb.

-Ürün tipi ve rekabet açısından hangisi kolay?

-Avrupa envanterimi dağıtmak için benim için en kolay/ucuz yol hangisi?

Bizden bir ipucu Almanya, Amazon Avrupa’nın en büyük pazarına ve daha az rekabetçi ortama sahip olduğu için başlamak için mükemmel bir noktadır.

2. Yerine Getirme Yönteminizi Seçin

Amazon Avrupa’da satış yaparken iki ana satış modeli vardır. Bunlardan yaygın olarak bilineni Amazon FBA sistemidir. Bu sistem ile tüm envanteriniz Amazon tesislerinde stoklanır ve siparişleriniz sizin için müşterinize kargolanır. Diğer seçenek ise FBM’dir. FBM ile envanterinizi kendiniz saklar ve müşterinize kargolarsınız. Kısacası bu sistemde her şey size aittir. Amazon Avrupa gönderim seçeneklerine biraz daha yakından bakalım.

Amazon FBM Sistemi

Hedef pazar yerlerindeki müşteri siparişlerinizi kendi imkanlarınız ile yerine getiriyorsanız FBM yöntemi sizin için en karlı olandır. FBM ile ürünlerinizi kendi ülkenizden manuel olarak gönderebilirsiniz fakat bu da uzun teslimat sürelerine neden olabilir. Uzun teslimatlar ve kargo süreçleriyle ilgilenmek istemiyorsanız Prepdepo’nun uygun maliyetli Avrupa merkezli envanter depolama hizmetlerini alarak siparişlerinizin müşterilerinize daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Amazon FBA Sistemi

Amazon FBA sisteminde 3 ana FBA seçeneği vardır. Bunlar arasından hangisinin sizin için en iyisi olduğunu belirlemek bütçenize ve gereksinimlerinize bağlıdır. 

Amazon FBA seçenekleri;

• Pan Avrupa FBA

Ürünlerinizi tek bir Avrupa lojistik merkezine göndermenizi ve ardından Amazon’un farklı konumlardaki satış beklentilerine göre bu miktarları diğerleri arasında dağıtmanızı içerir. Halihazırda bir Avrupa pazarında satış yapıyorsanız ve bunların tümüne ürün göndermek istemiyorsanız, bu en iyi seçenektir.

• FBA Avrupa Lojistik Ağı EFN

Bu seçenek, tüm Avrupa envanterinizi Avrupa’daki tek bir lojistik merkezine göndermenizi içerir. Ancak Amazon’un Pan Avrupa FBA’da olduğu gibi ürünlerinizi kıtadaki merkezlere iletmek yerine, orada kalmasını ve tüm Avrupa’ya siparişlerinizi ulaştırmanızı sağlar. 

• FBA Çok Ülkeli Envanter MCI

Bu seçenek, farklı ülkelerdeki dağıtım merkezlerine bireysel stok gönderileri göndererek ürünlerinizin nerede depolanacağına manuel olarak karar vermenizi sağlar. Bazı Avrupa ülkelerinde ürünlerinizin diğerlerinden daha fazla talep gördüğünü biliyorsanız, bu sizin için en iyi yol olabilir. Çünkü hangi ürünlerin hangi ülkeye gönderildiğini tam olarak kontrol edebilirsiniz. Bu sistem ile daha az talebin olduğu yerlerde fazla stoktan kaçınmanızı kolaylaştırır. 

3. VAT Numarası ve EORI Numarası İçin Kaydolun

Artık kendi pazaryerinizi seçtiğinize göre, seçtiğiniz ülkeye öncelik vermenin ve orada yasallık, lojistik açısından satış yapmanız için bilmeniz gereken iki ana şey vardır;

-FBM satıcılarının Avrupa’ya ürün ithal etmeleri için bir EORI Kimlik numarası gereklidir.

-VAT numarası satış yaptığınız her bir ülke için de gereklidir.

4. Dil Engellerini Ele Alın

Satış yaptığınız her ülkenin dilinde müşteri hizmeti sunma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Fakat satış yaptığınız ülkenin dillerinde ürünlerinizi listelerseniz müşteri deneyimini ve satışlarınızı büyük ölçüde artıracaksınız. Amazon, liste kaydınızı yerel dile çevirmez. Bu nedenle ister FBM satıcısı isterseniz FBA satıcısı olun, liste kaydınızın yerel nüfus tarafından okunabilir olması gerekir. En iyi ve en karlı seçenek, ya saygın bir çeviri hizmeti kiralamak ya da Prepdepo’nun sunduğu hizmetlerden yararlanarak ürünlerinizin Amazon Avrupa listesini oluşturmaktır. 

5. Ürün Listelerinizi Yerelleştirin

Ürünlerinizin üzerindeki ambalaj ve etiketlerin satış yaptığınız Pazar yerinin yerel dilinde olması gerektiğini unutmayın. Amazon Avrupa’da ürünlerinizi listelerken, metrik sisteminin AB’de standart olduğunu unutmayın. Bu nedenle ürünlerinizin boyutlarını listelerken inç değil santimetre olarak belirtmeniz gerekmektedir. 

Son ipucu: Amazon Avrupa’da satış yaparken ürününüzü doğru kategoriye yerleştirdiğinizden emin olun. Çünkü kategoriler ve ürün isimleri ülkeler arasında farklılıklar gösterebilir. 

Prepdepo İle Hızlı Çözüm

Amazon Avrupa’da e-ticarete başlamak Prepdepo ile her zamankinden daha kolay. Prepdepo’nun geniş depolama ve sipariş karşılama ağı dünyanın her yerinden satıcıların milyonlarca müşterisine hizmet vermesini sağlar. Yıldan yıla potansiyel satıcı ağını genişleten Amazon Avrupa’da siz de satıcı olarak oyunda yerinizi almak istiyorsanız Prepdepo hizmetlerinden yararlanarak oyunun zirvesinde yerinizi alın.

 

Kaynakça:

-https://www.kenjiroi.com/how-to-start-selling-on-amazon-in-europe/

-https://www.ecomengine.com/blog/expanding-to-european-marketplaces

-https://blog.viral-launch.com/tips-for-selling-on-amazon/selling-on-amazon-europe/