Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Amazon Avrupa ve Diğer
E-Pazaryerlerinde Otomotiv Parçaları Nasıl Satılır?

E-pazaryerleri, sosyal ticaret gibi dijital kanallar, tüm dünyada müşteri araştırma ve satın alma süreçlerinde giderek artan bir etkiye sahip. İnternet üzerinden otomotiv parçaları ve aksesuarları satış endüstrisi de bu büyüme etkisinden olumlu yararlanan sektörlerin başında geliyor. Statista‘ya göre, çevrim içi otomotiv satış sonrası pazar büyüklüğü 2027 yılına kadar dünya çapında neredeyse üç katına çıkacak.

Ve burada asıl soru devreye giriyor? Kim işini büyütmeye ve çevrim içi otomobil parçaları satmaya hazır?
Bir adım önde olmak ve işletmenizi internet üzerinden satışlara hazırlamak için, blog yazımızı okumaya devam edin.

Neden Otomobil Parçaları İçin Amazon Avrupa’yı Seçmelisiniz?

Öncelikle Amazon Avrupa, her kategoride birçok ürün için gidilebilecek en iyi online satış platformudur. Milyonlarca kayıtlı müşterisi ile çok geniş bir kitleye erişme imkânı sunuyor. Amazon Avrupa’yı seçmenizin ikinci nedeni de hızlı teslimattır. Amazon’un teslimat ve lojistik hizmetleri diğer birçok e-pazaryerinden çok daha gelişmiştir. Ve hızlı teslimat için satıcılarını da destekler. (Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için, “Amazon FBA: Satış Seçenekleri, Avantajlar ve VAT Kaydı “ blog yazımızı okuyabilirsiniz.)

Amazon’da Otomobil Parçaları Satışı Hakkında İlk Bilmeniz Gerekenler

 • Profesyonel satış planında olmalısınız.
 • Bağımsız bir web sitesinde veya bir resim barındırma sitesinde incelenebilecek uyumlu ürün resimleriniz olmalıdır.
 • Tüm büyük markalar evrensel ürün kodları (UPC’ler) ile listelenmelidir.
 • Tüm sertifikalı yenilenmiş Otomotiv ve Güç Sporları ürünleri, üretici tarafından garanti edilmelidir.
 • Donanıma özel ürünler (yalnızca belirli araçlara uyan ürünler) satmayı planlıyorsanız, Otomotiv ve Güç Sporları Parça Bulucu ve Donanım Verileri sayfasının tamamını incelemiş olmalısınız.
 • Amazon otomotiv, otomotiv ürünleri için ‘Kullanılmış’ kategorisi sunmaz. Otomotiv’deki ürünlere kendiniz göz atabilir ve hiçbirinin ‘Kullanılmış’ seçeneğinin olmadığını görebilirsiniz.
 • Bazılarının ‘Yenilenmiş’ seçenekleri vardır, ancak bunlar bile üretici veya yeniden üretici tarafından garanti edilmelidir.

Amazon Avrupa’da Otomotiv için İzin Verilen Listeleme Örnekleri

 • Piller
 • Bebek araba koltukları
 • Kasklar
 • Motor yağı ve yağlayıcılar
 • Yüksek görünürlük ceketleri
 • Homologe Uyarı üçgenleri
 • Lastikler
 • Otomotiv yedek parçaları

Unutmamalısınız: Tüm listelemeler ve ürünler, geçerli tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Pil veya lastik gibi ürünler sunan Satıcılar, müşterilerin kullanılmış malları güvenli bir şekilde imha etmeleri için iade etmelerini sağlayan bir “geri alma” çözümü sunmayı içerebilecek ek yükümlülüklere tabi olabilir. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak Amazon Avrupa satıcı yönergelerini inceleyebilirsiniz.

Amazon Avrupa’da Ne Tür Otomobil Parçaları En Çok Satılır?

Otomobiller binlerce parçadan oluşur, bu da bir envanter oluştururken işe başlamayı zorlaştırabilir. Ancak aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları var. Hadi gelin bunlara göz atalım:

Alıcı İhtiyacı: Tamirciler veya bayiler yerine, bir otomobil sahibine satış yapmaya odaklanın. Son kullanıcılar fiyattan çok ihtiyaçlarına odaklanırlar.

Boyut ve Ağırlık: Amazon’da parça arayan otomobil sahipleri, kargo ücreti vermek istemiyorlar, aksi takdirde zaten yerel mağazalarına gitmeleri daha mantıklı olurdu. Nispeten küçük ve hafif otomobil parçaları satmayı düşünebilirsiniz çünkü bu, nakliye maliyetlerinizi azaltacak ve ürünlerinizi satış açısından çok daha çekici hale getirecektir.

Araç Uyumu: Ürünleriniz araç marka ve modele ile ne kadar sınırlıysa, kendinizi o kadar küçük bir alıcı grubuyla sınırlandırırsınız. Envanterinizi çoğu marka ve modele uyacak şekilde genişletebilirseniz, çok daha geniş bir kitleye ulaşırsınız.

Opsiyonel ve Acil Durum: Bir alıcının akü, marş motoru veya alternatör gibi bir otomobil parçasını hemen değiştirmesi gerektiğinde, genellikle çok yönlü en iyi teklifi aramak için zaman ayırmazlar.

Dayanıklılık: Sattığınız ürünün arkasında duran bir satıcı olun ve alıcılarınıza yatırıma değecek sağlam, dayanıklı, iyi yapılmış bir otomobil parçası aldıklarından emin olun.

Yapılmaması Gerekenler

Nelerin yapılmaması gerektiğine gelince, yukarıdaki maddelerin hemen hemen tam tersi diyebiliriz. Büyük ebatlı, hacimli, kırılabilir ürünlerden uzak durun. Kargo esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar müşteri tarafında bir mağduriyet oluşturur. Bu da Amazon tarafından pek hoş karşılanmayan bir durumdur. Ek olarak ürünlerin kargo ücreti olmamalıdır listeleme fiyatlarınızı kargo ücretini içerecek şekilde hesaplayarak belirleyin, olacaksa bile cüzi miktarlarda olmasına dikkat edin. Kargoyu ücretsiz sunan firmaların satış oranlarının, ücretli kargo sunanlara nazaran daha yüksek olduğu bilinmektedir. Son olarak önerimiz, niş bir kitleye yönelik ürünlerden uzak durun. Hedef kitlenizi ve ürün yelpazenizi ne kadar geniş tutarsanız, stoklarınızı bir o kadar hızlı satışa çevirebilirsiniz.

eBay’de Otomobil Parçaları Satmak

eBay, muhtemelen minimum yatırımla otomobil parçaları işi yapmak isteyenler için Amazon Avrupa’dan sonra en popüler seçimdir. 80.000.000 parça şu anda eBay Motors’da listeleniyor ve 175.000.000 aktif müşteri var. eBay Motors her dakika 15 motosiklet parçası, 7 ATV parçası ve 4 tekne parçası satıyor.

Otomobil parçaları eBay için her zaman güçlü bir kategori olmuştur ve son zamanlarda otomobil parçaları satın alma sürecini iyileştirmeye, İngiltere’deki otomobil parçaları için en büyük rakipleri olan motors.co.uk’yi satın almaya ve bir dizi yeni özellik sunmaya odaklanmışlardır. Hal böyle olunca siz de eBay pazarına girmeyi mutlaka düşünmelisiniz.

eBay Parça Kataloğu

ebay’da otomobil parçaları kategorisi, bir ürün için sunulan tekliflere açık ve kolay bir genel bakış sağlayan katalog listelerini içerir.

Satıcılar, listelemeyi hızlandırmak için eBay katalog bilgilerinden yararlanabilir. Motor parçaları ePID veya MPN kullanılarak eBay’de listelenebilir ve ürün eBay kataloğunda mevcutsa, listeleme bilgilerinin çoğu önceden doldurulacaktır. eBay tarafından otomatik olarak tamamlanabilecek bilgiler:

 • Ürün başlığı
 • Tanım
 • Ürün resimleri (Stok)
 • Kategori
 • Ürün özellikleri
 • Ağırlık ve Boyutlar
 • Parça Uyumluluğu

eBay kataloğu çok kapsamlıdır, ancak eBay kataloğunda bir öğe bulunmazsa, onu ekleyebilirsiniz. eBay kataloğunu kullanarak listeleme, eBay SEO’nuzu geliştirir ve size satışları büyük ölçüde artıran satın alma kutusunu (buybox) kazanma şansı verir.

Almanya’ya E-İhracatta Prepdepo Sizinle!

Otomotiv sektöründe e-ihracata başlamak için Amazon Avrupa, eBay ve diğer e-pazaryerleri sizin için harika seçeneklerdir. Ancak yurt dışına satış yapmak istiyorsanız hızlı teslimat, iade yönetimi gibi konularda da çözümlere sahip olmalısınız.

Prepdepo ile tanışmanın tam zamanı.

Prepdepo otomotiv parçaları satıcısı olarak stratejinizi belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama, iade yönetimi vb. hizmetleri sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Araba Parça ve aksesuarları satıcısı olarak, sizlere nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek, uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için hizmetlerimizi inceleyin ve tüm sorularınız için bizi arayın.