Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
Amazon Avrupa'da Çok Satan Ürünler Nasıl Belirlenir

Amazon Avrupa'da Çok Satan Ürünler Nasıl Belirlenir?

Amazon Avrupa, sunduğu ürün çeşitliliği açısından e-ticarette genişlemek ve e-ticarete yeni adım atmak isteyen satıcılar için mükemmel bir pazaryeridir. Rekabet bu kadar yoğunken, yeni gireceğiniz Amazon Avrupa pazarında nasıl satış yapacağım endişesine kapılmanız çok normal. Fakat endişelenmeyin, Amazon Avrupa pazarında satış yapmaya başlamak için en basit formül,  yüksek talep gören ancak rekabeti düşük bir ürün satmaktır.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz adımları uyguladıktan sonra Amazon Avrupa pazarında siz sadece arkanıza yaslanıp ürün satışlarınızı izleyeceksiniz.  Hazırsanız başlayalım.

Amazon Avrupa’da Çok Satan Ürünler Nasıl Bulunur?

Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimizi gibi Amazon Avrupa pazarında satış yapmanın basit bir formülü vardır. Bu formülü tekrar hatırlatalım ‘’Yüksek talep gören ancak rekabeti düşük ürün satmak’’. Bu formül aslında çevrimiçi bir şeyler satmak isteyen her satıcının temel olarak benimsemesi gereken bir formül. En çok satan ürünleri bulmak için iki seçeneğiniz mevcut. Birinci seçenek; Amazon Avrupa pazarında yüksek talep ve düşük arz olan ürünleri satmak. İkinci seçenek ise kendi özel markalı ürünlerinizi satmak. Birinci seçenek size yüksek kar avantajı, ikinci seçenek ise daha az satıcıyla rekabet etmenizi sağlar.

Amazon Avrupa kataloğunda incelenecek milyonlarca ürün var. Bu kadar ürün arasında hangisinin size yüksek kar getireceğinize karar vermek samanlıkta iğne aramaya benzer. Fakat biz o iğneyi bulmanıza yardımcı olacak bilgilere sahibiz. Ürün araştırmanızı basitleştirmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel unsurlar var. Bu temel unsurlara bağlı kalırsanız, satılacak en uygun ürünleri belirleyebilirsiniz. İşte temel olarak dikkat etmeniz gerekenler:

1. Ürün Satış Fiyatı

Fiyat satıcı olarak dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlarda birisidir. Ürününüzü fiyatlandırırken maliyetlere ek, kargo ücretini, vergisini, depolama maliyetini ve vergisini de hesaba katmalısınız.

2. Düşük Mevsimsellik

Sadece belirli mevsimlerde değil, tüm yıl boyunca satacak ürünleri tespit etmelisiniz. Google Trend Raporu sezonluk satış artışlarını kolayca tespit edebileceğiniz harika bir araçtır.

3. Küçük ve Hafif Ürünler

Amazon Avrupa’da çok büyük ürünlerin gönderilmesi, depolanması ve yerine getirilmesi çok daha pahalıya mal olur. İdeal olarak, tek elinizde kolayca tutabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz eşyalar satmanız size daha fazla kar sağlayacaktır.

4. Ürün Geliştirme

Belki de zaten çok satılan bir ürünü, siz de satmak istiyorsunuz. Bu durumda rakiplerinizin ürün incelemelerinden gelen geri bildirimleri inceleyerek, kendi sattığınız üründe iyileştirmeleri uygulayabilir ve rakiplerinizin ürünlerinden daha gelişmiş ve üstün bir ürün oluşturabilirsiniz.

5. Üretimi Basit Ürünler

Kimse kalite kontrol veya üretim zorluklarıyla karşılaşmak istemez.  Mümkünse cam, elektronik veya son derece karmaşık ürünlerden kaçının. Böylece hem üretim aşamasındaki kontrolleri hem de ürünün müşteriye ulaşmasında yaşayabileceğiniz sorunları düşünmenize gerek kalmaz.

Amazon Avrupa pazarında satacağınız ürünü belirlerken dikkat etmeniz gereken unsurlara ek olarak rekabet ortamını ve Amazon en çok satanlar sıralamasını takip etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

6. Trendleri ve Rekabeti Takip Etme

Amazon, platformlarında trend olan tüm ürünleri içeren bir sayfa sunar. Bu, tüketiciler arasında şu anda neyin trend olduğunu görmek isteyen satıcılar için harika bir kaynaktır. Ayrıca rekabetin daha az olduğu, büyük bir pazarda bir niş ürünler bulmak nispeten kolaydır. Bu da ürününüzün arama yapanlar tarafından daha kolay bulunmasını sağlar. Kısacası trend olan ürünlerden, rekabet ortamının az olduğu bir ürünü satmak, müşterilerin sizden alışveriş yapma ihtimalini artırır.

Trend olan ürünleri nasıl bulacağınız konusunda endişeleriniz varsa, “2022’de Amazon Avrupa’da Satılacak 10 Trend Ürün” blog yazımızı incelemenizi öneriyoruz. 

7. Amazon En Çok Satanlar Sıralaması

Amazon Avrupa’nın En Çok Satanlar Sıralaması bir ürünün hem yakın tarihli hem de geçmişteki satışlarını yansıtır.  Ancak, bir kategoride yüksek tek bir en çok satanlar ürünü bulursanız ve diğer öğelerin hiçbiri en çok satanlar değilse, bu iyiye işaret değildir. Çünkü burada tek bir satıcı olduğunu ve ürüne talebin olmadığını gösterir.

 Satacağınız Ürünü Nasıl Bulursunuz?

Burada izleyebileceğiniz iki farklı yol var.

1- Neyi sevdiğinizi unutun

Satmak istediğinizi değil talep edileni satın. Bu izleyeceğiniz mantıklı yoldur. Böylece talep edilen ürünle ilgili elde edeceğiniz sayısal veriler karşınıza çıkabilecek riskleri azaltır. Bu sayede daha fazla kar elde etmeniz daha hızlı ve kolay gerçekleşir.

2- Tutkulu olduğunuz ürünü satın

Tutkulu olduğunuz bir ürünü satmanın faydaları, ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızdır. Bu da ürün hakkında öğrenme aşamanızı daha üst noktaya taşır ve markalaşmaya odaklanmanızı sağlar.

Bu iki yol birbiriyle tamamen çelişir. Fakat tamamen doğru ya da tamamen yanlış bir yol yoktur. Her şey size ve işinize en uygun olana bağlıdır. Hangi yoldan gitmeye karar verirseniz verin, ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri araştırmanızı desteklemek ve başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için doğru satış tahminleridir.

Hemen Başlayın!

Amazon Avrupa’da en çok satan ürünü bulmak kadar önemli bir adımı hallettikten sonra yapmanız gereken son adım ise ürünlerinizin nerede ve nasıl depolanacağına karar vermektir.

Çoğu zaman satıcılar ürün araştırmasına o kadar düşünür ve hazırlık yapar ki son aşamayı düşünmeyi ihmal eder. Prepdepo sunduğu ara depo hizmetiyle ürünlerinizin paketlenmesinden kargoya verilmesine kadar bütün depolama hizmetlerini sağlar.

Prepdepo müşterilerinize mükemmel bir alışveriş deneyimi sunmanıza yardımcı olur.

İşinizi büyütmek ve Avrupa’da satış yapmaya başlamak için şimdi  Prepdepo Amazon Çözümleri ile tanışın