Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon avrupa dropshipping

Amazon Avrupa’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Amerika’daki rekabetten dolayı, Amazon Avrupa’ya yönelen bir çok satıcı, Amazon Avrupa’da Dropshipping yaparak kazançlarını artırıyor. Gelişen teknolojiler karşısında e-ticarette bir işletme kurmak isteyen satıcılar için Dropshipping hızlı ve kolay bir yoldur. Siz de Amazon Avrupa’da satış yapmak istiyorsanız, dropshipping işletmenizi büyütmeniz için büyük bir fırsat sunar.

Bu yazımızda sizlere yol göstermesi için Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Neler ve en önemlisi Dropshipping Nasıl Yapılır? sorularını yanıtlayacağız.

Dropshipping Nedir?

En kısa tanımıyla Dropshipping stoksuz e-ticaret anlamına gelmektedir. Dropshipping, satıcı olarak sattığınız ürünlerin yerine getirme sürecini genellikle bir tedarikçinin sağlamasına olanak tanır. Sipariş edilen ürünler tedarikçiden direkt olarak alıcınıza gider. Dropshipping’ de tedarikçi, ürünlerin üretimi, depolanması, nakliyesi ve müşteriye gönderilmesinden sorumludur.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Bir Dropshipping tedarikçisi ile çalıştığınızda, müşteriniz tarafından gelen siparişinizde tedarikçinizin ürünleri göndermesi için bir ödeme yaparsınız. Dropshipping işleme süreci ise şu şekildedir;

• Tedarikçiniz ürünü tedarik eder veya üretir.

• Tedarikçiyle bir anlaşma yapılır.

• Tedarikçi envanteri saklar.

• E-ticaret sayfası veya web sitesi açılır.

• Alıcı sipariş verir.

• Ödemeyi işleme koyulur.

• Gelen siparişi dropshipping tedarikçisine iletilir.

• Dropshipping tedarikçisi siparişi hazırlar.

• Dropshipping tedarikçisi ürünü/ürünleri alıcıya gönderir.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Küresel Marka: Amazon e-ticaret pazarları arasında çok büyük bir pazar payına sahiptir. Amazon sayesinde ürünlerinizi daha fazla alıcıya sunmuş olursunuz.

Depo Masrafı Yok: Ürünleri stoklamadan uygun tedarikçilerle anlaşarak alıcılara gönderme potansiyeline sahiptir.

Düşük Başlangıç Maliyetleri:Amazon’un ön maliyeti çok azdır bu sebeple en düşük yatırımla iş kurmak isteyen girişimciler için iyi bir fırsat sunar.

Popüler Ürünler: Popülerliği artan ürünleri tespit edip stoksuz satış yapma olanağı sunar.

Operasyon Yeri: Konumunuz her neresi olursa olsun bulunduğunuz konumdan satış yapma imkânı sunar.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Büyük Rekabet: Dropshipping düşük maliyetlere sahip bir alan olduğu için herkes satış yapmak istemektedir. Bu sebeple rekabetçi bir alandır.

Kar Marjları: Diğer satıcılarla bir fiyatlandırma açısından bir rekabete girildiğinde fiyatların düşürülmesi gerekebilir. Bu durumda kar marjlarını olumsuz etkiler.

Ürün Kalitesi: Dropshipping’de ürünler tedarikçiden direkt olarak alıcıya gider. Bu durumda satıcılar ürünlerin kalitesini kontrol edemez.

Teslimat Süreleri: Alıcı tarafından oluşturulan bir siparişte, sipariş seçimi, paketleme ve gönderim sürelerinde satıcının bir kontrolü yoktur.

Amazon Avrupa’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Avrupa’da dropshipping yapmaya karar verdiniz, fakat nasıl yapacağınız konusunda soru işaretleriniz mi var? “Endişelenmenize gerek yok.” Maddeler halinde Amazon Avrupa’da dropshipping nasıl yapılır aşağıda açıkladık. 

1. Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun.

Amazon Avrupa’da stoksuz satış yapmak için öncelikle bir Amazon satıcı hesabı oluşturun. 

2. Ne Satacaksınız?

Bir satıcı hesabı oluşturduktan sonra yapmanız gereken en önemli ikinci adım ise Amazon Avrupa’da ne satacağınıza karar vermek. Yüksek talep gören ya da rekabeti düşük ürünler en çok satılacak ürünlerdir.

Konu ile ilgili bu blog yazımız ilginizi çekebilir: Amazon Avrupa’da Satılacak Ürünleri Bulmanın 6 Yolu

3. Tedarikçi Bulun.

Amazon Avrupa’da hangi ürünleri satacağınıza karar verdiniz. Şimdi dropshipping’in en önemli adımı tedarikçi bulmaktır. Kendiniz için en uygun tedarikçiyi bulmak için e-ticaret fuarlarına katılabilir ya da toptancılar için e-ticaret sitelerini takip edebilirsiniz.

4. Ürünlerini Amazon’da Listeleyin.

Amazon Satıcı Merkezi hesabınızdan ürün listelerini oluşturun. ‘Envanter’ bölümünde ‘Ürün Ekleme’ alanı bulunmaktadır. Orada ‘Yeni Gönderi Oluştur’u tıklayın. Burada gerekli bilgi alanlarını doldurun ve yayınla’yı tıklayın.

5. Mağazanızı Tanıtın

Amazon mağazanıza trafik çekebilmek için iyi bir pazarlama stratejisi belirmeniz gerekir. Bunun için mağazanızın sosyal medya reklamlarından başlayabilirsiniz. Ürün açıklamalarınızı optimize etmek organik trafik çekmenize olarak tanır.

Amazon Dropshipping Tedarikçi Seçimi

Tedarikçi seçimi Amazon Avrupa’da dropshipping iş yönetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Tedarikçiyle düzenli bir iş planına başlamadan önce tanımak için bir deneme alışverişi yaparak, ürünü kaç günde kargoladığını, ürünün kalitesini, iletişim ve sorun çözme becerilerini görmenize yardımcı olur. Bu uygulama ile, düzenli ve uzun soluklu iş yapma niyetinde olduğunuz tedarikçinizle müşterilerinize ürünü sunmadan önce kendiniz görüp kalitesini kontrol etme imkânı bulmuş olursunuz.

Amazon ve Dropshipping Alternatifleri Nelerdir?

Amazon Avrupa stoksuz satışa alternatif olarak, eBay, Shopify veya kendi e-ticaret mağazanızı kullanarak dropshipping yapabilirsiniz.

PrepDepo, Amazon ile her yöne kargo işlemini kolaylaştırır. Amazon Avrupa’da online bir satıcı olarak ihtiyacınız olan uçtan uca bütün çözümlere Prepdepo ile hızlıca ulaşın.

PrepDepo olarak Amazon avrupa danışmanlık ve diğer sunduğumuz benzersiz hizmetlerimizden faydalanmak için zaman kaybetmeyin,  bizimle iletişime geçin girişiminizde size yardımcı olalım.