Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon ürün paketlemesi nasıl yapılır

Amazon Avrupa’da Ürün Paketlemesi Nasıl Oluşturulur?

 

Amazon Avrupa dünyadaki en büyük çevrimiçi pazar yeridir. Bu nedenle markanızın Amazon Avrupa’da görünür olması çok önemlidir. Herhangi bir markete girdiğinizi varsayalım orada dikkatinizi ilk olarak sürekli olarak kullandığınız markanın ambalajı çeker. Daha sonra ise hiçbir deneyiminizin olmadığı ama sadece ambalajını beğendiğiniz markalara dikkatiniz kayar. Bu durum e-ticaret sektöründe de aynıdır. Müşteriler ilk olarak ihtiyacı olan bir ürünü sizden alır fakat ürün paketlemeniz yani ambalajınız iyiyse sizden düzenli olarak alışveriş yapmaya başlarlar. Çünkü müşteriler ürün ambalajlarına ve paketlenmesine önem verirler. Ürün paketlemesi neden bu kadar önemli ve mükemmel ürün paketlemesi nasıl oluşturulur detaylarını inceleyelim. 

Amazon Ürün Paketlemesinin Önemi 

Amazon Avrupa’da satıcıysanız, müşterilerin satın alma deneyiminin bir ürünü satın aldıktan sonra sona ermediğini her zaman hatırlamalısınız. Ürün paketlemesi yaparken her zaman hediye paketi açarken yaşadığınız heyecanı düşünün. Güzel paketlenmiş bir ürünü açarken hepimiz çok dikkat ederiz. Amazon Avrupa’da ambalajınız ve paketlemeniz ürününüz için yapacağınız ilk izlenimdir. Bu nedenle işlerinizi büyütmek için ambalajınızın ve ürün paketlemenizin iyi yapıldığından emin olun.

Amazon’da Ambalaj Nasıl Kullanılıyor?

Doğru ambalaja sahip olmak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olur. Bunun en belirgin nedeni çoğu insanın ilk bakışta ürünün işlevinden çok ambalajından etkilenmesidir. Örneğin bir kişiye seçebileceği birkaç ürün verdiniz, kesinlikle mükemmel ambalajı olan ürünü seçecektir. Ürün ambalajı, müşterilerle ilk etkileşim noktasıdır. Bu nedenle satıcılar her zaman Amazon ürün ambalaj tasarımlarını geliştirmenin yollarını aramalıdır.

Amazon Ambalaj Çeşitleri

  1. Kağıt Torbalar
  2. Çuval
  3. Kartonlar
  4. Konteynerler
  5. Davul
  6. Vakalar
  7. Elektronik gibi ağır ürünler için oluklu kutular.

Amazon Ürün Paketleme Gereksinimleri

Müşterilerin ürün ambalajlarına olan ilgisi artmaya devam ettikçe ambalaj dünyası da gelişmeye devam edecektir. Bu durum içinde en büyük zorluk ise yaratıcı tasarımlar arasında nasıl güncel kalınacağıdır. Amazon Avrupa’da satışlarınızı artırmaya yönelik paketleme önerilerine bir bakalım.

1-) Pastel renkler:

Pastel renkler ambalaj tasarımında kullanıldığında sakinlik uyandırır ve Amazon Avrupa’da ürünlerinizi geliştirir. Yapılan araştırmalar, pastel renklere insanların otomatik olarak tepki verdiğini göstermiştir. Ürünlere sıcak ve samimi bir hava veren bir hava verir.

2-) Çekici etiketler:

Müşteriler çekici etiketlerle etkileşim ve bağlantı kuruyor. Bu sadece gıda ürünleri için geçerli değildir. Moda ve ev eşyaları üzerinde de önemli bir etkisi vardır. Orijinal etiketler, bir kişinin ürünü satın alma kararını aydınlatır ve alıcıya ürünün güvenilir olduğunu hissettirir.

3-) Yaratıcı mesajlar:

Ürünlerinizin daha net anlaşılmasını istiyorsanız, Amazon ambalajlarınıza bazı iyi notlar basmayı düşünün. Mesaj komik veya ciddi olabilir; sadece okumanın basit olduğundan ve bir kişiyi ürünü denemeye teşvik edeceğinden emin olun. Ayrıca, güzel renklerle birleştirmeyi ihmal etmeyin. Tüm bunlarla birlikte, kesinlikle müşterinin dikkatini çekecektir.

Amazon Avrupa’da Ambalajınızı Nasıl Ön Plana Çıkarırsınız?

Bir satıcı olarak, Amazon Avrupa’da daha fazla satış yapmak ve müşteriler üzerinde önemli bir etki yaratmak için aşağıdakilere odaklanmanız gerekir.

1. Basit ve anlaşılır hale getirin

Amazon Avrupa’da ürün satan birçok satıcı var. Ürününüzün satın alma sırasında müşteriye çok fazla düşündürtmemesi gerekiyor. Bunun için müşterinin Amazon Avrupa’da ürününüzü birkaç saniye içinde satın almasını sağlamak için çok şey yapmanız gerekiyor. Bu nedenle ambalaj tasarımınızın basit, şeffaf, alıcıyı şaşırtmaması ve kesin olması gerektiği anlamına gelir. Temel bilgilerin belirgin şekilde mevcut olduğu minimalist tasarımlar oluşturun.

2. Orijinallik

Piyasada aynı türden pek çok ürün var. Amazon ürün satıcıları müşterilerin dikkatine ihtiyaç duyar ve bu ancak özgün ve benzersiz olmakla sağlanabilir. Yaratıcı olmaya ve göze çarpmaya özen gösterin. Örneğin, rakipleriniz dikey yerleşimler kullanıyorsa, yatay yerleşimleri kullanmayı düşünün. Özel ve cesur olun, birçok Amazon ürününü analiz edin ve daha önce kimsenin ortaya çıkmadığı bir şey tasarlayın.

3. Renk 

Renk, ambalajınızın başarısındaki en önemli faktördür. Doğru renkleri kullanmazsanız Amazon işiniz bir felakete dönüşebilir. Müşterilerinizin tercihine ve piyasa standartlarına göre renkleri seçin.  Örneğin, gıda maddelerinin ambalajlanmasında siyah renk pek hoş durmaz. Ürünün özelliğini yukarı çekebilecek zıt renkler kullanın.

Son Düşünceler

Ambalaj her ne kadar öznel olsa da müşteri tabanınızın geniş bir kesimine hitap edecek şekilde tasarlamaya bakmalısınız.  Ambalaj tasarımınızda yaptığınız en küçük değişiklik bile insanların ürünlerinizi nasıl algıladığı ve kullandığı konusunda büyük farklar yaratır. Ayrıca sadece ambalaj tasarımına değil ürünlerinizin paketlenme aşamasına da son derece özen göstermelisiniz. Özenle ürün paketleme maliyeti fazla olsa da bunun size geri dönüşleri tahmin edebileceğinizden daha fazla olacaktır. İyi bir müşteri memnuniyeti size iyi bir pazarlama aracı olarak geri dönüş sağlar.

Prepdepo sunduğu ara depo hizmetiyle ürünlerinizin paketlenmesinden kargoya verilmesine kadar bütün depolama hizmetlerini sağlar. Üstelik Almanya’da 48 saat içinde teslimat imkânı ile müşterilerinize mükemmel bir alışveriş deneyimi sunmanıza yardımcı olur. İşinizi büyütmek ve Avrupa’da satış yapmaya başlamak için Prepdepo çözümleri ile tanışın!

 

Kaynakça:
-https://www.optimizon.co.uk/amazon-knowhow/amazon-packaging-requirements-everything-you-need-to-know/
-https://www.sellerapp.com/blog/importance-of-amazon-product-packaging/
-https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/200141500?language=en_US