Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Amazon FBA Depolarına Nasıl Ürün Gönderilir?

Bir Amazon satıcısıysanız, Amazon Lojistik (FBA) programına kaydolmanın dönüşüm oranlarınızı ve satışlarınızı artırma konusunda önemli bir avantaj sağlayacağını zaten biliyorsunuzdur.

Amazon FBA aracılığıyla satılan ürünler Amazon tarafından depolanır ve gönderilir ve Amazon sizin için tüm müşteri hizmetleri ve iadeleriyle ilgilenir.

Bu, amazon satıcıları için eleman maliyeti ve zamandan tasarruf sağlayan büyük bir avantajdır.

Eğer yeni bir satıcıysanız da avantajları biliyor olmanıza rağmen aklınıza gelen ilk soru şu olacaktır: Ürünlerinizi ilk etapta Amazon deposuna nasıl ulaştırırsınız?
Bu yazımızda, Amazon FBA deposuna nasıl ürün gönderilir? Konusunda detaylı bir kılavuz hazırlayarak, süreci sizin için nasıl kolaylaştıracağınıza dair birkaç ipucu paylaşacağız.

Hazırsanız başlayalım!

İçindekiler

 • Amazon FBA nedir?
 • Amazon FBA’nın Maliyeti Ne Kadar?
 • Amazon FBA Ürün Gönderimi: Adım Adım Kılavuz
 • FBA’ya Gönderim Yaparken Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar
 • Son düşünceler
 • Prepdepo Amazon FBA çözümlerinden Yararlanın

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA, satıcıların ürünlerini Amazon’un lojistik merkezlerinde depolamasına olanak tanıyan bir Amazon hizmetidir. Amazon satıcı adına depolarındaki envanteri yönetir ve ürünleri satıcı adına müşterilere sevk eder.

Bunun için tek yapmanız gereken ürünlerinizi Amazon’un sipariş karşılama merkezlerine göndermek, ardından işinizin diğer yönlerine odaklanabilirsiniz.

Amazon FBA, yerine getirme konusunda size bir ton zaman ve para kazandırabilir.

Amazon FBA’nın Maliyeti Ne Kadar?

Aslında, Amazon FBA’nın maliyetini etkileyen birçok faktör vardır. Önce Amazon’da satış yapmanın getirdiği farklı maliyetleri anlamanız gerekir. Amazon’da satışın maliyeti, satış planınıza, sipariş karşılama stratejinize, ürün kategorinize ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Nihayetinde bunların tümü, Amazon FBA’yı kullanmak için ne kadar ödeyeceğiniz konusunda önemli rol oynar.

Amazon FBA kullanırken aşağıdakileri de ödemeniz gerekir:

1 – Depolama Ücretleri: Amazon, ürünlerinizi yerine getirme merkezlerinde depolamak için aylık bir ücret alır. Bu ücret, ürünlerinizin kapladığı alan miktarına bağlıdır ve yılın zamanına göre değişiklik gösterebilir.

2 – Gönderim ücretleri: Bunlar, ürünlerinizi almak, paketlemek, göndermek ve teslim etmek için Amazon’un aldığı ücretlerdir. Yerine getirme ücreti, ürününüzün ağırlığına ve boyutlarına bağlıdır.

Tüm bu faktörler, Amazon FBA’yı kullanmak için ne kadar ödeyeceğiniz konusunda rol oynar. Maliyetlerinizi doğru bir şekilde tahmin etmek için Amazon’un FBA hesaplayıcısını kullanmanızı öneriyoruz.

Amazon FBA Ürün Gönderme: Adım Adım Kılavuz

Amazon FBA deposuna ilk kez ürün göndermek ilk başlarda gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle sorunsuz bir süreç için izleyebileceğiniz adımları özetlemeye çalıştık.

Ufak bir hatırlatma, ürünlerinizi Amazon FBA depolarına göndermeden önce, Amazon satıcı hesabınızı oluşturmuş ve Amazon Lojistik’i kurmuş ve ürünleriniz için optimize edilmiş listeler oluşturmuş olmanız gerekir.

Bunun nedeni, Amazon’da kargo planınızı oluşturduğunuzda, ürünlerinizi mevcut listelemelerinizden seçiyor olmanızdır. Ürünlerin Amazon FBA depolarına nasıl gönderileceğine ilişkin adım adım bir kılavuz aşağıda verilmiştir:

1. Adım: Bir gönderi planı oluşturun

İlk adım, Amazon Satıcı Merkezi hesabınızda bir kargo planı oluşturmaktır. Bu, göndermek istediğiniz ürünleri seçmenize ve her bir ürünün miktarını belirtmenize olanak tanır. Sevkiyat planında aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır:

 • Amazon’a teslim ettiğiniz ürünler
 • Her ürünün miktarı
 • Seçtiğiniz satıcı nakliye yöntemi ve taşıyıcı
 • Ürün hazırlama ve etiketlemeden kim sorumlu olacak? (Amazon veya siz)

Amazon’a göndermek istediğiniz her ürünü seçerek Envanter Yönetimi sayfasına gidin.

Ardından, Seçili Eylemler açılır menüsünden Envanteri Gönder/Yenile seçeneğini seçin.

Yeni bir kargo planı oluşturmak için Amazon FBA kargo hizmetini kullanma seçeneğine sahip olursunuz.

Gönderim adresinizi iki kez kontrol etmeniz önemlidir. Bu, ev veya iş adresiniz veya bir tedarikçinin adresi olabilir. Ambalaj tipi daha sonra onaylanmalıdır.

Seçilebilecek iki tür paketleme vardır: Kutu Paketli Ürünler ve Bireysel Ürünler.

 • Miktar, durum ve tür bakımından farklılık gösteren tekil öğeleri gönderirken Bireysel Ürünleri seçmelisiniz.
 • Üretici veya tedarikçi tarafından paketlenmiş çeşitli aynı ürünleri göndermek istiyorsanız Kutulu Ürünleri seçmelisiniz.

Sevkiyat planına devam et’i seçin.

2. Adım: Her ürün için miktarı ayarlayın

Gönderi planına devam et’i seçtikten sonra, gönderinizdeki her bir ürünün miktarını belirtebileceğiniz sonraki sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu, Amazon’un envanterinizin doğru bir sayımına sahip olduğundan emin olmasına yardımcı olur.

Her ürün için birim sayısını yazabilir veya miktarı ayarlamak için + ve – düğmelerini kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Devam’ı seçin. Bunu yaptığınızda, bunlardan herhangi biri olabilecek bir bildirim alacaksınız:

 • Gerekli Bilgiler: Bu, Amazon’un ürününüz kendi deposunda saklanabilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğu anlamına gelir.
 • Kaldırma Gerekli: Bu, ürününüzün uygun olmadığı ve kaldırılması gerektiği anlamına gelir.
 • Önerilen Eylem: Bu, ürününüzle ilgili, örneğin yavaş hareket eden bir ürün olması gibi bir sorun olduğu anlamına gelir. Amazon, kaldırılmasını önerecektir.
 • Fazla Envanter: Bu, bu ürün için izin verilenden daha fazla envanter olduğu anlamına gelir.

3. Adım: Ürünleri hazırlayın

Miktarı Belirle sayfasında Devam’ı seçtikten sonra, ürün ayrıntılarınızı ve ek hazırlık talimatlarını onaylayabileceğiniz ürünleri hazırlama sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada ürün hazırlamadan kimin sorumlu olacağını belirtmeniz gerekir.

 • Ürün hazırlamayı Amazon’un halletmesini seçerseniz, özel işlem gerektiren, boyut veya ağırlık kısıtlamaları olan belirli ürünler vardır. Bunlara dikkat etmelisiniz.
 • Ürün hazırlığını kendiniz yapıyorsanız, hazırlık talimatlarını da sağlamanız gerekir. Alternatif olarak, hata olasılığını azaltmak için Prepdepo’nun profesyonel Amazon FBA Hazırlık Hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Gerekli hazırlığı tamamladığınızda Devam’ı seçin.

4. Adım: Ürünleri etiketleyin

Bir sonraki adım, ürünlerinizi etiketlemektir. Etiketleri kendiniz yazdırabilir veya Amazon’un size etiket göndermesini sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizi etiketleme ile ilgili 3 seçenek:

 • Uygun ürünler için mevcut bir EAN veya UPC barkodu kullanmak
 • Pakete veya ürüne bir Amazon barkodu eklemek
 • Amazon’un Amazon FBA etiketini kullanmak için ürün başına bir ücret ödeyerek Amazon’un sizin için barkod uygulamasını sağlamak.

Amazon’un size etiket göndermesini sağlıyorsanız, etiketler oluşturulur ve size elektronik olarak gönderilir.

Daha sonra bunları yazdırabilir veya ürünleriniz depolarına ulaştığında Amazon’un etiketleri sizin için uygulamasını sağlayabilirsiniz.

Tüm FBA ürün barkod gereksinimlerine uyduğunuzdan emin olmalısınız. Doğru kâğıt stoğunu ve yazıcıyı seçmekten etiketinizi nasıl yerleştireceğinize kadar bu kılavuzlarda ele alınmaktadır.

Birçok Amazon Satıcısı, bir üretici tarafından üretilen ürünler satıyorlarsa, etiketlerini doğrudan ürünlerinin veya ambalajlarının üzerine yazdırır.

Bu hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar, bu yüzden bunu düşünmenizi öneriyoruz. Her hâlükârda FBA etiketleme ve yazdırma yönergelerinin izlemesi gerektiğini unutmayın.

 • Etiketlenmesi gereken tüm öğeler, Etiketleme Gerekli sekmesinde listelenir.
 • Kim etiketliyor sütununda Amazon’u seçtiyseniz, Amazon Lojistik Etiket Hizmetini kullanmalısınız . Ek ücretler Etiket maliyeti sütununda listelenecektir.
 • Kim etiketliyor bölümünde Satıcı seçiliyse, öğeleri kendiniz etiketlemeniz gerekir.

Tüm bu bilgilere sahip olduğunuza göre artık barkodlarınızı oluşturmanın zamanı geldi. Etiketleri yazdır’a tıklayın, ardından bir PDF dosyası oluşturulacaktır.

Adım 5: Gönderinizi inceleyin

Son adım, gönderinizi incelemektir. Burada Amazon’a gönderdiğiniz tüm ürünlerin bir özetini ve toplam birim sayısını görürsünüz.

Önceki adımlardan herhangi birine geri dönerek gönderinizi düzenleyebilirsiniz. Her adım doğru tamamlandıysa gönderiyi gönder’i seçin.

Gönderileri onayladıktan sonra Gönderileri Görüntüle sayfası görünecektir. Kargo planınız artık geçerli ve paketiniz belirtilen Amazon lojistik merkezine veya merkezlerine teslim edilecek. Devam etmek için Sevkiyatta çalış’ı seçin.

6. Adım: Gönderinizi hazırlayın

Artık Gönderiyi Hazırla sayfasında aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Bir nakliye şirketi ve nakliye yöntemi seçin.
 • Gerekli nakliye kutularının sayısını hesaplayın.
 • Bir gönderi için planlayın ve ödeme yapın.
 • Kutular için etiketler yapın.

Amazon FBA’ya gönderim yaptığınızda tüm gönderi paketleme gereksinimlerini karşılamanız çok önemlidir. Gönderim planınızda küçük değişiklikler yapılabilir, ancak bunun bir sınırı vardır. Daha fazla değişiklik yapmanız gerekirse, gönderiyi yeniden oluşturmalı, iptal etmeli veya silmelisiniz.

Amazon FBA depolarına ürün gönderme sürecinde Özet sayfası son adımdır. Gönderinize genel bir bakışın yanı sıra kullanabileceğiniz izleme araçları ve gönderi planı teslimatınızın durumunu sunar.

Amazon’a gönderdiğiniz ürünler listelemenizde yayında olacak ve teslim alındıktan sonra müşterilerin satın almasına hazır olacaktır.

Amazon’un Amazon Lojistik (FBA) ekibi artık siparişinizin yerine getirilmesiyle ilgilenecektir.

Amazon FBA’nın gönderiyi işlemesi genellikle 2-6 gün arasında sürer.

Amazon FBA Depolarına Gönderim Yaparken Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Ürünlerinizi Amazon FBA depolarına gönderirken, karşılaşabileceğiniz birkaç yaygın hata vardır. Bu hatalar size zaman ve paraya mal olabilir ve ürünlerinizin Amazon tarafından reddedilmesine neden olabilir.

Yaygın hatalar şunları içerir:

 • Doğru paketlemeyi kullanmamak: Amazon’un kendilerine gönderilen ürünlerin paketlenmesi için çok özel gereksinimleri vardır. Doğru ambalajı kullanmazsanız, ürünleriniz reddedilebilir veya nakliye sırasında hasar görebilir.
 • Ürünlerinizi doğru etiketlememek: Amazon’a gönderilen tüm ürünler doğru şekilde etiketlenmelidir. Bu, etiketlerde doğru ürün bilgilerinin ve barkodların bulunmasını içerir.
 • Eksik belgeler: Amazon FBA deposuna, ürünlerinizi gönderirken belirli belgeleri de Amazon’a sunmalısınız. Bunlardan bazıları, bir çeki listesi, faturalar ve sizden istenebilecek diğer belgelerdir.
 • Okunamayan bir barkoda sahip olmak: Amazon, tüm ürünlerin bir barkod sistemine sahip olmasını gerektirir. Barkodunuz okunamıyorsa Amazon ürünlerinizi reddedebilir.

Son düşünceler

Ürünlerinizi Amazon FBA depolarına göndermek için eksiksiz kılavuzun sonuna geldiniz. Bu nakliye süreci ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak biraz hazırlık ve organizasyonla kesinlikle yapılabilir.

Prepdepo Amazon FBA çözümlerinden Yararlanın!

Amazon çok katı kuralları olan bir e-ticaret platformudur bu nedenle ürünlerinizi Amazon’un keskin kurallarına göre hazırlıyor ve hatasız şekilde Amazon depolarına ulaştırıyoruz. Kısaca: Ürünlerinizi Kalite Kontrolü ile teslim alarak başlayan süreçten, FNSKU etiketleme, Paketleme, Bundle oluşturma, Çoklu torbalama, Kolileme, Shrinkleme ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu daha birçok işlem uzman ekibimiz tarafından hazırlanır ve Amazon depolarına en hızlı şekilde sevk edilir.

Amazon FBA satıcıları için uygun fiyatlı hizmetler sunmaktayız: Eğer ağır veya yüksek hacimli ürünler satıyorsanız ürünlerinizi uygun maliyetlerle Prepdepo deposunda muhafaza edebilir ve planladığınız süreçlerde Amazon depolarına gönderebilirsiniz. Bu şekilde Avrupa’ya yüksek miktarlarda ürün göndererek kargo maliyetlerinizi ciddi oranda düşürebilir ve Amazon depoları için ödediğiniz yüksek depolama maliyetlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Şimdi detaylı bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçin!