Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon fba satış seçenekleri avantajlar ve vat kaydı

Amazon FBA: Satış Seçenekleri, Avantajlar ve VAT Kaydı

Amazon Avrupa’da satış yapıyor ya da gelecekte satış yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu durumda Amazon Avrupa’da ürünlerinizi depolamak ve göndermek için karşınıza iki seçenek çıkacak. Bunlar Amazon Lojistik (FBA) veya Satıcıdan Gönderim (FBM) seçenekleri. Bu yazımızda Amazon FBA’nın sunduğu avantajlara göz atacağız.

Amazon FBA Satış Seçenekleri

Amazon Lojistik (FBA), Amazon tarafından sunulan bir hizmettir. FBA seçeneği, satıcıların ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki yerel Amazon depolarında depolamasına olanak tanır.  Müşteri yakındaki bir yerden sipariş verene kadar ürünleriniz Amazon depolarında saklanır. Müşteri sipariş oluşturduktan sonra ürün, müşteriye en yakın olan Amazon deposundan gönderilir. FBA seçeneği, müşterilerin siparişlerini mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim almasını sağlar. Ayrıca FBA seçeneğinin en önemli özelliği ise Amazon müşterilerinin Amazon Lojistik (FBA) teslimatına güveniyor olmasıdır.  

Amazon FBA’nın Avantajları

 1. Basitleştirilmiş lojistik, depolama ve ürün sevkiyatı.
 2. Azaltılmış satıcı iş yükü.
 3. Ek Amazon Avrupa pazaryerlerinde Amazon Lojistik satıcıları için basit ve uygun maliyetli genişletme.
 4. Hızlı ve güvenilir teslimat.
 5. Satıcı görünürlüğünde artış.
 6. Mağaza trafiğinde büyüme.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amazon FBA tüm lojistik süreciyle ilgilenir. Fakat, satıcı olarak her ürün satışı için bir Amazon FBA ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca, vergilendirme prosedürlerini kendiniz yönetmelisiniz.  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ilgili yerel vergi dairelerine VAT kaydı yaptırdığınızdan emin olmalı ve vergi beyannamelerini gerektiği gibi sunmalısınız.

Amazon FBA: Satıcılar İçin VAT Kaydı

Bir Amazon satıcısı olarak, ürünlerinizi Amazon Avrupa platformunda satmak için en az bir eksiksiz VAT kaydına ihtiyacınız olacak. Herhangi bir AB ülkesinde VAT kaydı oluşturmak için, eksiksiz ticari belgelerinizin yanı sıra geçerli pasaportunuz ve diğer idari evraklarınızın yanınızda olması gerekir. Çoğu durumda, çevrimiçi ortamlarda da VAT kaydınızı oluşturabilirsiniz. VAT numaranız, işletmenize atanan benzersiz bir numaradır ve her AB ülkesi için farklıdır.  Ayrıca Amazon FBA için depolama yapılan ülkede VAT kaydı olması gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin ürününüz Amazon Almanya deposuna gönderildi fakat Almanya’da VAT kaydınız yok. Bu durumda satıcı hesabınız suspend olur.

EFN veya PAN-EU Doğru Seçim Mi? 

Amazon Avrupa’da siparişlerinizi karşılamak için çeşitli yöntemler bulunmakta. Çeşitli Amazon sipariş karşılama seçeneklerinin avantajlarını ve dezavantajlarını özetleyeceğiz. Bu sayede ürünleriniz için doğru olan sipariş karşılama yöntemini kolayca seçebilirsiniz. 

Her sipariş karşılama seçeneğinin kendi tarifelerini ve yükümlülüklerini taşıdığına dikkat etmek çok önemlidir. Burada sipariş karşılama seçeneğini seçerken mağazanızın mevcut ölçeğine ve cirosuna en uygun olanı seçmelisiniz. Ardından, satışlarınızı etkili bir şekilde artırmaya hazır olacaksınız.  

EFN: Amazon Avrupa Lojistik Ağı

EFN, Amazon Lojistik satıcılarının ürünlerini bir Avrupa ülkesindeki Amazon depolarında depolamasına olanak tanır. Ürünler buradan, Amazon’un Avrupa pazaryerlerindeki ulusal ve sınır ötesi siparişleri yerine getirmek için gönderilir.

Temel olarak, EFN seçeneği envanter yönetimini basitleştirir. EFN, tüm ürünleri tek bir yerel envanter havuzunda veya Lojistik Merkezinde tutarak, ürün kontrolünü ve esnekliğini optimize eder. 

Bir satıcı olarak, tek bir satıcı hesabı kullanarak Amazon’un tüm Avrupa pazaryerlerinde ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. EFN, aylık cirosu 500 birimden az olan satıcılar için en iyisidir.  

EFN’nin Avantajları

 1. Küçük işletmeler için büyük fırsat.  
 2. Avrupa çapında satış fırsatları.
 3. Daha fazla görünürlük.
 4. Düşük düzeyde evrak işi.
 5. Sadece 1 VAT numarası gerekli.

EFN’nin Dezavantajları

 1. Yüksek depolama ücretleri.
 2. Yüksek sınır ötesi ücretler.
 3. Uzun teslimat süreleri.

PAN-EU: PAN-Avrupa Lojistiği

Pan-EU FBA, daha çok Avrupalı ​​müşteriye ulaşmayı hedefleyen satıcılar için önemli bir seçenektir. Pan-EU FBA seçeneği satıcılara düşük maliyetli ve hızlı teslimatlar sunar. 

Pan-EU FBA seçeneğiyle satıcılar, ürünlerini yerel bir sipariş karşılama merkezine teslim eder. Ardından, lojistik zincirinin geri kalanını satıcılar için Amazon yönetir. İlk olarak envanter, tahmin edilen yerel müşteri talebine dayalı olarak Avrupa çapındaki ağ üzerinden teslim edilir. Ardından, gerçek siparişler geldiğinde, bunlar en yakın Amazon deposundan karşılanır.   

Pan-EU FBA, Amazon’un Avrupa pazaryerlerindeki büyük hacimli satıcılar için en iyi seçenektir.

PAN-EU’nun Avantajları

 1. Satıcılar Amazon Prime için uygun hale gelir.
 2. Amazon müşteri hizmetlerine erişim.
 3. Amazon platformunda artan görünürlük.
 4. Sınır ötesi ücret yok, yalnızca yerel sipariş karşılama ücretleri.
 5. Hızlı teslimat süreleri.

PAN-EU’nun Dezavantajları

 1. Envanterin depolandığı tüm ülkeler için VAT kaydı gerekir.
 2. Önemli evrak işleri ve vergiler.

Depo Seçenekleri

Sipariş karşılama seçeneklerine karar veremediyseniz Prepdepo’nun uygun maliyetli Avrupa merkezli envanter depolama hizmetlerini alarak siparişlerinizin müşterilerinize daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Amazon Avrupa’da e-ticarete başlamak Prepdepo’nun sunduğu hizmetler ile her zamankinden daha kolay. Amazon Avrupa’da ürünlerinizi daha az maliyetle dünyanın dört bir yanına Prepdepo ile ulaştırın. Prepdepo sunduğu geniş depolama ve sipariş karşılama ağı ile dünyanın her yerinden satıcıların hızlı ve daha az maliyetle hizmet vermesini sağlar. Her geçen gün genişleyen Amazon Avrupa pazarında satıcı olarak yerinizi almak için Prepdepo hizmetleriyle tanışın!