Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Amazon Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR)

Amazon’da üretici ya da satıcı olarak EPR kaydı dikkat etmeniz gereken önemli konuların başında gelmektedir. 2022’den itibaren, Amazon ve diğer pazaryerlerinin belirlediği yasalar gereği Fransa ve Almanya’da satış yapan satıcılarının EPR kayıt numaralarını kontrol etmesi zorunlu hale gelmiştir. Belirlenen yasalar gereği, EPR kaydı sipariş karşılama kanalından bağımsız olarak tüm satıcılar için geçerlidir. Bu durumda sadece Fransa ve Almanya’daki satıcılar değil,  diğer AB üye ülkelerinin de EPR kayıt numaralarının takip edilmesi bekleniyor.  Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu nedir? ve Amazon için bir EPR kayıt numarasını nasıl alabilirsiniz? Detaylarını beraber inceleyelim.

EPR (Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu) Nedir?

AB’de ürün üreten, ithal eden veya satan herhangi bir işletme, ambalajlarının veya ürünlerinin geri dönüştürülmesi için ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu, “Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu” (EPR) ilkesidir. AB ambalaj atık mevzuatına derinden bağlıdır. Sonuç olarak, bir ürünün israfının sorumluluğu, onu satan tarafa aittir.

Her ülkenin atık yönetimi için farklı yasaları ve EPR planları vardır. Bu nedenle, Amazon FBA satıcıları veya uluslararası satış yapan diğer e-ticaret işletmelerinin satış yapacakları her ülke için EPR uyumluluğu alması zorunludur.

Pek çok e-ticaret ve Amazon satıcısı şimdiye kadar EPR yükümlülüklerini göz ardı ettiğinden, Fransız ve Alman hükümetleri, Amazon ve diğer pazar yerlerinin satıcılarının EPR uyumlu olup olmadığını kontrol etmelerini bir yükümlülük haline getirmeye karar vermiştir.

Amazon EPR Kayıt Numarası Nasıl Alınır?

Amazon, 2022’den itibaren EPR uyumluluğunu kanıtlayamayan satıcılarının Almanya ve Fransa listelerini sileceğini duyurdu. Uyumluluk kanıtı olarak Amazon, satıcıların EPR kayıt numarasını istemektedir. EPR numarasını, ambalajlarınızın ve ürünlerinizin geri dönüşümünü bulunduğunuz ülkelerdeki EPR programlarına kaydolarak alabilirsiniz.

Ya bir kişi ürün üretmiyor ya da ithal etmiyorsa ve bunları aynı ülkedeki bir perakendeciden alıyorsa? Bu durumda, perakendeci zaten kayıtlı olmalıdır. Ardından Amazon, uyumluluk kanıtı olarak üst tedarikçinizin EPR numarasını ister. Ancak bu kanıtı alamamanız durumunda, yine de kendiniz bir EPR planına kaydolmanız gerekecektir.

EPR Gereklilikleri Kapsamında Kısaca Şunları Yapmalısınız

1. Üreticiyseniz ve EPR kayıt numaranız/numaralarınız yoksa, onu almak için kayıt olmanız gerekir. EPR kayıt numaralarını almak için her EPR ürün kategorisi için ilgili Üretici Sorumluluğu organizasyonuyla (PRO) iletişime geçmeniz gerekir.

2. Üretici değilseniz ancak EPR gereksinimlerine tabi ürün(ler) satıyorsanız, ilgili EPR kayıt numaralarını üst tedarikçinizden almanız ve Amazon’a bu EPR kayıt numaralarını/numaralarını sağlamanız gerekir.

3. Üretici değilseniz ve ilgili EPR kayıt numaralarını üst tedarikçinizden alamıyorsanız, kaydolmanız ve Amazon’a kendi EPR kayıt numaranızı/numaralarınızı sağlamanız gerekir.

EPR hakkında daha fazla ayrıntı için;

Linklerini inceleyebilirsiniz.

Prepdepo ile Avrupa’daki E-Pazaryerlerinde Satış Süreçlerinizi Surunsuz Yürütebilirsiniz! 

Prepdepo Avrupa E-pazaryerlerinde satıcı olarak kurallarınızı belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Amazon Avrupa’da satıcı olarak AB ve Almanya ‘da uyumlu olmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için bizi arayın.