Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Avrupa'nın Önde Gelen Satış Platformları

Avrupa’da en yüksek ziyaret ve satış hacmine baktığımızda Amazon’un hüküm sürmesi şaşırtıcı değil. Fakat kapsamımızı uluslararası alanda faaliyet gösteren Avrupa menşeli Pazar yerleriyle sınırlarsak, liste çok daha ilginç hale gelir. Avrupa pazarının önemli bir kısmına Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’daki pazaryerleri hâkim olsa da ‘Made in Europe’ pazaryerlerinin payı istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu, evine daha yakın platformlardan yararlanmak isteyen üreticiler, markalar ve satıcılar için büyük bir fırsat sunuyor.

Bu yazımızda Avrupa’da en yüksek satış ve ziyaret hacmine sahip çevrimiçi pazar yerlerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz platformların hepsi uluslararası hizmet sunuyor ve her biri farklı bir sektöre odaklanıyor.

Hazırsanız başlayalım…

ALLEGRO

Allegro, Polonya’nın en büyük pazar yeridir ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen çevrimiçi pazar yerleri listesinin başında gelir. Allegro 13 milyon aktif kullanıcısı ve 10 milyon Euro’luk pazarı ile, B2C markalara ve profesyonel satıcılara, çevrimiçi pazara açılmaları için iyi bir fırsat sunuyor.

Allegro’da satış yapabilmek için tek engel dildir. Allegro yalnızca Lehçe ile çalışır, bu nedenle ürün listelemeleri ve müşteri desteği yerelleştirilmelidir.

Allegro, kendisini Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi olarak tanımlıyor. Elektronikte (%62), ev ve bahçede (%74) ve modada (%46) önemli pazar payına sahiptir.

ASOS

Asos, İngiltere, Avrupa, ABD ve Avustralya’daki web siteleri ile dünyanın en büyük çevrimiçi moda perakendecilerinden biridir. Genç satıcıları hedefleyen şirket, pazarların artan trendini ve gelecek vaat eden tasarımcıların kıyafetlerini satarak kendi pazarını açtı.

Asos 80.000’den fazla ürün satıyor ve her hafta 2.500 ila 7.000 yeni ürün ekleniyor. İngiltere, ABD, Avrupa ve Çin’deki ikmal merkezlerinden 140’tan fazla ülkeye ürün gönderiyor.

eMAG

eMAG, Romanya’nın en büyük çevrimiçi perakendecisidir. Şu anda Romanya, Polonya ve Macaristan’da çevrimiçi bir pazaryerine sahip.

eMAG elektronik, ev aletleri, bakkaliye, moda, DIY, oyuncaklar ve daha fazlası dahil olmak üzere her türden ürünü satıyor. Kendi ana pazarı olan Romanya’dan aylık 30,5 milyon, Macaristan ve Bulgaristan’ın her birinden 5 milyonun üzerinde ziyaretçisi var. Yalnızca 36 milyonluk toplam nüfusu ile eMAG, bu ülkelerde e-ticarete hakimdir.

eMAG’de satıcı kaydı ücretsizdir ve uluslararası işletmeler kabul edilir. Yeni satıcılar ve yeni ürün listelemeleri için bir inceleme süreci vardır.

Diğer pazar yerleri gibi, eMAG satıcı performansını izler ve her ay KPI raporları sağlar. İsteğe bağlı bir Hesap Ortakları programı satıcılara ayda yaklaşık 50$’a satış tavsiyesi sağlar.

eBay

eBay’in küresel bir hesap sistemi vardır, bu da satışın her ülkede aynı şekilde çalıştığı ve satıcıların dünya çapında tutarlı bir geri bildirim profiline sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu, bir eBay sitesindeki listelerin dünya çapındaki standart arama sonuçlarında otomatik olarak gösterileceği anlamına gelmez. eBay’de sınır ötesi satışta başarı için, satış yapılan her ülke için ayrı tercüme edilmiş listeler gerektirir.

Satıcılar, uluslararası siparişleri doğrudan gönderebilir veya eBay’in, siparişleri alıcıya daha sonra teslim edilmek üzere kendi ülkelerindeki bir depoya göndermelerini sağlayan Küresel Nakliye Programını (GSP) kullanabilir. eBay, uluslararası nakliye, vergi ve harçların maliyetini hesaplar ve alıcıyı ayrıca ücretlendirir, bu nedenle sipariş, satıcı tarafından normal bir yurt içi satın alma işlemi olarak değerlendirilebilir.

eBay, özellikle Almanya ve Birleşik Krallık’ta pazar fırsatlarını tespit edenler olmak üzere, Avrupa’ya açılmak isteyen işletmeler tarafından ciddiye alınmalıdır.

FRUUGO

Fruugo, 32 ülkede bulunan ve 25 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan İngiltere merkezli bir pazar yeridir. Satıcılar, portföyde bulunan tüm pazarlarda satış yapmak için bir kez kayıt olabilirler. Fruugo 22 para birimini ve 17 dili destekler.

Fruugo, yüzlerce satıcısıyla ücretsiz olarak çalışır ve onlara çeviri, müşteri hizmetleri, pazarlama ve döviz desteği sunar. Bu nedenle satıcıların yalnızca siparişi yerine getirmesi yeterlidir.

CDISCOUNT

Cdiscount, yaklaşık 8,6 milyon aktif müşterisi ve ayda 19 milyon tekil ziyaretçisi olan bir Fransız pazarıdır. Yıllık satışları 1 milyar Euro’yu aşıyor ve 40 farklı kategoride ürün satıyor.

2018’den bu yana Cdiscount, uluslararası genişlemesinin başlangıcını işaret eden Belçika, Almanya, İtalya ve İspanya’ya bazı ürünler sunmaya başladı. Cdiscount’un artan sınır ötesi varlığı, net satışlardaki yıllık yüzde 15 büyümesinin sonucudur.

BOL.COM

Bol.com, kullanıcılarının %98’i Hollanda ve Belçika’da bulunan iki ülkeli bir pazar yeridir. Bu ülkelerin toplam nüfusu sadece 29 milyon olmasına rağmen bol.com, 11 milyon aktif müşteriden ayda 79 milyon ziyaret alıyor. Hollanda ve Belçika küçük ülkeler olmasına rağmen, çevrimiçi alışverişin yüksek oranda benimsendiği zengin ülkelerdir.

Bol.com’da 41.000 girişimci kitap, müzik, elektronik, oyuncak, moda, DIY ve otomobil parçaları gibi kategorilerde satışlarını gerçekleştirir. Bol.com katalog odaklı bir pazar yeridir. Bu nedenle satıcıların yalnızca bir UPC ve teklif fiyatlarını, ürünler zaten katalogdaysa sağlamaları gerekir. Aylık ücret yoktur, yalnızca satılan ürünler için bir komisyon vardır.

Ayrıca işletmelerin bol.com’da satış yapmak için Hollanda veya Belçika’da kayıtlı bir şirkete ihtiyacı vardır, ancak satıcıların bu olmadan kaydolmalarına yardımcı olabilecek hizmet sağlayıcılar vardır. Bol.com, satıcıların Amazon FBA ile aynı şekilde kullanabileceği kendi sipariş karşılama ağına sahiptir.

OTTO

OTTO, Almanya’daki en büyük ikinci çevrimiçi perakende satış noktasıdır. Çevrimdışı bir marka olarak başladığı yolculuğuna şimdi ürünlerinin %90’ını çevrimiçi satarak devam ediyor. Ayrıca kendi mallarını sattığı ve üçüncü taraf satıcılara izin verdiği bir pazaryerine de sahip.

Şirketin 9 milyon aktif müşterisi var ve tüm Alman hanelerinin %45’ine ulaşıyor. Pazar yeri satıcıları için OTTO, Amazon’dan sonra Almanya’daki en büyük e-ticaret fırsatını temsil ediyor.

ETSY

Etsy, bağımsız zanaatkarların, sanatçıların ve koleksiyoncuların eski, el yapımı veya özel yapım takı, giysi, ev dekorasyonu, sanat, oyuncak ve daha fazlasını satabileceği çevrimiçi bir pazar yeridir.

Sitedeki her şey satıcıları tarafından yapılır, toplanır, derlenir ve satılır. Bu bağımsız işletme sahipleri, yalnızca mallarını üretmekle kalmaz, aynı zamanda siparişlerini ve envanterlerini de yönetir. Etsy, küçük ve bağımsız satıcılara müşterileri bulup çekmek için bir platform sunar.

Etsy hesabı oluşturmak için herhangi bir ücret yok. Fakat tüm Etsy mağaza sahipleri envanterlerini yönetme ve nakliyelerinden sorumludur.

REAL.DE

Eskiden Hitmeister olarak bilinen Real.de, Almanya’nın üçüncü en büyük çevrimiçi pazarıdır.

Mobilya, medya, müzik, elektronik, mutfak eşyaları, ev eşyaları ve bahçe eşyaları, spor malzemeleri, kozmetik, bebek eşyaları, araba ve dış mekân aksesuarları dahil olmak üzere 5.000 farklı kategoride milyonlarca ürün satmaktadır.

Real.de, yaklaşık 30 farklı ülkeye nakliye hizmeti sunuyor, aylık 10 milyon ziyaretçisi ve 6,5 milyon müşterisi var.

SHOPIFY

Shopify, özellikle giriş engelinin düşük olması nedeniyle, dünyanın en popüler ikinci e-ticaret mağazasıdır.

Shopify, herkesin bir çevrimiçi mağaza kurmasına ve ürünlerini satmasına olanak tanıyan bir ticaret platformudur. Abonelik tabanlı yazılım, herkesin bir çevrimiçi mağaza kurmasına ve ürünlerini satmasına olanak tanır.

Satıcılar ayrıca Shopify POS ile ürünlerini bizzat satabilirler.

ZALANDO

Zalando, birden fazla Avrupa pazarına genişleyen bir Alman pazarıdır. Yetişkin müşteriler arasında %95 marka bilinirliğine sahip oldukları Almanya’da özellikle öne çıkıyor. Son yıllarda diğer ülkelere de yayılan Zalando İsveç ve Belçika’da sipariş karşılama merkezlerini de açtı.

Son rakamlar, 20 milyon aktif alıcıya ve toplam 42 milyar dolarlık Batı Avrupa moda pazarında %7,4 paya sahip olduklarını söylüyor.

Zalando’nun 22 milyondan fazla müşterisi var ve 2.000 ticari markadan 250.000’den fazla ürün satıyor.

PREPDEPO İLE TANIŞIN

Bahsettiğimiz satış platformlarının hepsi bir arada, Avrupa pazaryerlerinin çok iyi durumda olduğunu kanıtlıyor. Popüler talep gören ticari modellerin yeni fırsatları konusunda da bizi uyarıyor.

Genel olarak, daha güçlü Avrupa pazar yerleri moda, teknoloji ve hizmetlere odaklanırken, niş pazar yerleri de daha popüler hale gelmeye başladı. Fakat buna rağmen hala pazardaki payları için savaşmaktadır.

Prepdepo satıcı olarak kurallarınızı belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Amazon Avrupa’da satıcı olarak AB ve Almanya ‘da uyumlu olmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.