Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Avrupa'ya Tekstil İhracatı Nasıl Yapılır?

Tekstil sektörü, ihracat ve istihdam açısından Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biridir. TUİK ve Ticaret bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin hazır giyim ihracatı Ocak-Nisan 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 20,79 artış göstermiştir. AB ülkeleri Türkiye’nin tekstil ihracatında %14,7 artışla ilk sırada yer almaktadır. Ancak e-ihracat söz konusu olduğunda daha çok başında olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ticaret Bakanlığı’nın son verilerine göre; 2020 yılı Haziran-Aralık döneminde Türkiye’nin genel ihracat hacmi 108 milyar 71 milyon dolar olarak gerçekleşmişken, bu dönemdeki Türkiye’de e-ihracat hacminin ise 1 milyar 421 milyon dolar olduğu açıklanmıştır. Bu verilere göre, e-ihracat, genel ihracatın yüzde 1,3’ünü oluşturmaktadır. Sınır ötesi e-ticaretin genel ihracata oranında, dünya ortalamasının yüzde 4,4 olması, Türkiye’deki e-ihracat firmalarına bu alanda birçok fırsat olduğuna işaret etmektedir.

Bu yazımızda Avrupa’ya tekstil ürünlerini e-ihracat yolu ile satmak isteyen firmalara yol göstermeyi amaçlayan detaylı bir kılavuz hazırladık. Umarız ki buradaki bilgiler ışığında ürünlerinizi Avrupa pazarlarına e-ihracat yolu ile satmak için ilk adımları atabilirsiniz.

E-İhracat Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazar araştırması yapın: İşinizi genişlemek istediğiniz ülke veya bölgelerde pazar araştırması yapmalısınız. Hedef pazarlarınızda hangi rakiplerinizin aktif olduğunu keşfetmek önemlidir. Rekabeti bilmek, bu pazarlar için harcayacağınız reklam ve lansman maliyetlerini belirlemenize yardımcı olur.

Stratejinizi yerelleştirin: Küresel e-ticarette hedef pazarda kullanılan dil, kültür öğeleri vb. konulara dikkat etmelisiniz. Alıcıların kendilerine yakın hissettikleri satıcılardan satın almaya yönelik eğilimleri vardır. Özellikle küresel e-ticarette, yerel satıcılarla da rekabet halinde olduğunuzu bilerek, mümkün olduğunca hedef pazarınızın kültürüne uyum sağlayacak bir strateji belirleyin.

Küresel e-ticaret çözümlerinden yararlanın: Kendi web sitenizi farklı ülkelerin dinamiklerine göre adapte edip, e-ihracata başlamak çok zaman alabilir. Bu nedenle, küresel başarılı e-pazaryeri çözümlerinden faydalanarak e-ihracata çok daha hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Yerel yasalara uygunluğu sağlayın: Son olarak, hedef pazarınızdaki yerel yasalar hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun. Ödemeler ve lojistikten gizlilik ve vergilere kadar her ülkenin satıcılar için kendi düzenlemeleri vardır. Yine küresel pazaryerleri ile satış yapmayı tercih ettiğiniz durumda, yerel yasalara uyum süreçleriniz daha kolaylaşabilir.

Tekstil Ürünlerinizi Avrupa’da Satabileceğiniz En İyi 5 Avrupa Pazaryeri

1. Amazon Almanya

Amazon, 90’lı yıllardan beri faaliyet gösteren ve uzun süredir Alman pazarında sağlam bir yere sahip olan ABD merkezli bir e-ticaret platformudur. Amazon Almanya, ülkedeki en büyük e-ticaret sitesidir. Amazon Almanya’nın tahmini aylık ziyaretçi sayısının 578,80 milyon olduğu tahmin ediliyor ki bu da çok büyük bir rakam.

Amazon Almanya’da kitaplardan dijital medyaya, giyimden elektronik ürünlere kadar pek çok ürün alıcıyla buluşmaktadır.

Çok fazla ürün çeşidi bulunması ve kolay ara yüzü ile Amazon Almanya, Alman pazarının en popüler e-ticaret platformu olarak yerini korumaya devam ediyor.

2. Otto

OTTO, Almanya’daki en büyük ikinci çevrim içi perakende satış noktasıdır. Çevrim dışı bir marka olarak başladığı yolculuğuna şimdi ürünlerinin %90’ı çevrim içi olarak satarak devam ediyor. Ayrıca kendi mallarını sattığı ve üçüncü taraf satıcılara izin verdiği bir pazaryerine de sahip.

Şirketin 9 milyon aktif müşterisi var ve tüm Alman hanelerinin %45’ine ulaşıyor. Pazar yeri satıcıları için OTTO, Amazon’dan sonra Almanya’daki en büyük e-ticaret fırsatını temsil ediyor.

3. Zalando

Zalando, birden fazla Avrupa pazarına genişleyen bir Alman pazarıdır. Yetişkin müşteriler arasında %95 marka bilinirliğine sahip oldukları Almanya’da özellikle öne çıkıyor. Son yıllarda diğer ülkelere de yayılan Zalando, İsveç ve Belçika’da sipariş karşılama merkezlerini de açtı.

Son rakamlar, 20 milyon aktif alıcıya ve toplam 42 milyar dolarlık Batı Avrupa moda pazarında %7,4 paya sahip olduklarını söylüyor.

Zalando’nun 22 milyondan fazla müşterisi var ve 2.000 ticari markadan 250.000’den fazla ürün satıyor.

4. Allegro

Allegro, Polonya’nın en büyük pazar yeridir ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen çevrim içi pazar yerleri listesinin başında gelir. Allegro 13 milyon aktif kullanıcısı ve 10 milyon Euro’luk pazarı ile, B2C markalara ve profesyonel satıcılara, çevrim içi pazara açılmaları için iyi bir fırsat sunuyor.

Allegro’da satış yapabilmek için tek engel dildir. Allegro yalnızca lehçe ile çalışır, bu nedenle ürün listelemeleri ve müşteri desteği yerelleştirilmelidir.

Allegro, kendisini Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi olarak tanımlıyor. Elektronikte (%62), ev ve bahçede (%74) ve modada (%46) önemli pazar payına sahiptir.

5. eBay

eBay’in küresel bir hesap sistemi vardır, bu da satışın her ülkede aynı şekilde çalıştığı ve satıcıların dünya çapında tutarlı bir geri bildirim profiline sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu, bir eBay sitesindeki listelerin dünya çapındaki standart arama sonuçlarında otomatik olarak gösterileceği anlamına gelmez. eBay’de sınır ötesi satışta başarı için, satış yapılan her ülke için ayrı tercüme edilmiş listeler gerektirir.

Satıcılar, uluslararası siparişleri doğrudan gönderebilir veya eBay’in, siparişleri alıcıya daha sonra teslim edilmek üzere kendi ülkelerindeki bir depoya göndermelerini sağlayan Küresel Nakliye Programını (GSP) kullanabilir. eBay, uluslararası nakliye, vergi ve harçların maliyetini hesaplar ve alıcıyı ayrıca ücretlendirir. Bu nedenle sipariş, satıcı tarafından normal bir yurt içi satın alma işlemi olarak değerlendirilebilir.

eBay, özellikle Almanya ve Birleşik Krallık’ta pazar fırsatlarını tespit edenler olmak üzere, Avrupa’ya açılmak isteyen işletmeler tarafından ciddiye alınmalıdır.

Almanya’ya E- İhracatta Prepdepo Sizinle!

E-Ticaret ile ilgili akla ilk gelen sorulardan biri de kargo işlemleridir. Yurt dışına kargo gönderimi yapmak hem fiyat hem de takip açısından işletmelere biraz korkutucu gelebiliyor ancak durum hiç de öyle değil.

Almanya’da ihracat yapmak isteyen ya da yapan bir satıcıysanız Prepdepo depoları ile tanışmanın tam zamanı.

Prepdepo satıcı olarak stratejinizi belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Almanya’da sizlere satıcı olarak nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek, uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için hizmetlerimizi inceleyin ve tüm sorularınız için bizi arayın.