Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

EORİ Numarası Nedir? Almanya'da nasıl EORİ numarası nasıl alınır?

EORI Numarası (Economic Operators Registration and Identification Number) 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Avrupa Birliği genelinde geçerli olan kayıt ve kimlik numarasıdır.

EORI numarası kullanımının temel amacı, AB’de ekonomik faaliyetlerde bulunan veya gümrük işlemlerinde yer alan işletmeler ve bireyler için gümrük prosedürlerini hızlandırmaktır.

EORI Numarası, ekonomik operatörler (işletmeler) veya gerçek kişilere bir üye ülkenin yetkili gümrük idaresince verilebilir. İşletme, gümrük işlemlerinde ve bir gümrük yetkilisiyle yapacağı tüm iletişimlerde bu numarayı kullanmalıdır. Topluluk Gümrük Bölgesi’ne giren ve bölgeden ayrılan her türlü eşyaya ait tüm bilgilerin izlenmesinde bu numara kullanılır.

KİMLER EORI NUMARASINA SAHİP OLMALIDIR?

Şirketiniz bir “ekonomik operatör”, yani işi sırasında gümrük mevzuatı kapsamındaki faaliyetlerde bulunan bir işletme ise; şirketinizin bir EORI numarasına sahip olmalıdır. Yani AB Gümrük İdareleri’nde,

1- Doğrudan işlem yapacak tüm ticaret erbabı (özellikle taşımacılar),

2- AB Gümrük Bölgesi’nde yerleşik olmayan operatörler (taşımacılar, ihracatçılar, ithalatçılar, vb.) ise doğrudan AB gümrük idareleriyle muhatap olmaları; bir başka ifadeyle,

  • -doğrudan AB gümrük idarelerine özet beyan,
  • -gümrük beyanı,
    -giriş/çıkış öncesi özet beyan vermeleri,
  • -geçici depolama vb. faaliyetler için izin başvurusunda bulunmaları ya da yetkilendirilmiş yükümlü (AEO) başvurusunda bulunmaları veya bulunmayı öngörmeleri halinde, faaliyetlerde bulunacakları ilk üye ülkenin makamları tarafından EORI numarası almalıdırlar.

EORI NUMARASI NASIL ALINIR?

Avrupa Birliği topraklarında bulunan şirketlere, kuruldukları ve kayıtlı oldukları üye devletin gümrük makamları tarafından EORI numarası atanır. AB dışında bulunan işletmeler Almanya’da da bir EORI numarası alabilirler. Almanya’nın Avrupa Birliği içinde geçiş yapacakları ilk ülke olması önemli bir ön koşuldur.

BİR İŞLETME KAÇ TANE EORI NUMARASINA SAHİP OLABİLİR?

Bir işletme olarak tek bir EORI numarasına sahip olabilirsiniz, çünkü EORI numarası Avrupa çapında benzersiz bir tanımlayıcı olarak kullanılır. Bu nedenle şirketinizin şubeleri için ya da markaları için (ayrı tüzel kişilikleri yoksa) ayrı ayrı EORI numaralarına sahip olamazsınız.

Almanya’da EORI numarası nasıl alınır?

Alman EORI numarası, Gümrük Bilgi ve Bilgi Yönetimine (Informations- und Wissensmanagement Zoll) yapılan başvurulara istinaden verilir. Başvuru, Alman Gümrük makamlarına e-posta, posta veya faks yoluyla yapılabilir. EORI numarası 2013’ten beri Almanya’da ATLAS sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Başvuru yapacak şirketlerin (Almanya’da bulunan şirketler için), online olarak talepte bulunabilmeleri için ayrıca ELSTER sertifikası başvurusunda bulunmaları gerekir. ELSTER sertifikası güvenlik nedenleriyle gereklidir.

Almanya’da bulunan şirketler, prosedürü online yapmak yerine form göndermeyi de tercih edebilirler. Ancak bunun için elektronik imza da almaları gerekmektedir. Ayrıca, form destekleyici belgeleri de göndermeleri gerekir.

Türkiye veya farklı ülkedeki şirketlerin ATLAS sistemi üzerinden EORI numarasına başvurmalarına izin verilmez (söz konusu işletme gümrük mevzuatı kapsamındaki faaliyetlerde bulunsa bile). Ancak ATLAS adı verilen online sistem, yabancı tüzel kişi tarafından halihazırda kullanılan EORI numarası ile ilişkilendirilebilir ve bu durumda Almanya’da ayrıca EORI kaydı yapılmasına gerek kalmaz.

Almanya’da bir EORI numarasına başvururken hangi belgeler gereklidir?

Almanya’da EORI kaydı için başvururken aşağıdaki belgeler sağlanmalıdır:

  1. Kurul tarafından verilen başvuru formu,
  2. EORI numarası için başvuran kişinin kimlik belgesinin bir kopyası,
  3. Şirketin bilgilerini gösteren ticaret sicil kaydı

Alman EORI numarası ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

  • EORI numarası, şirketin vergi (VAT) numarasından ayrıdır. VAT Numarası ile ilgili daha detaylı bilgi için “Amazon VAT Numarası Nasıl Alınır?” blog yazımızı okuyabilirsiniz.
  • EORI numarası, Alman Federal Ekonomi ve İhracat Denetimi Dairesi ve Federal Tarım ve Gıda Enstitüsü nezdindeki onay prosedürleri için de kullanılabilir. Operatörün verileri ve yetkilerden herhangi biri, geçerli veri koruma yönetmeliklerine göre kaydedilir.

EORI Ve VAT Numarasına Başvurmak İçin PREPDEPO’dan destek alın!

AB ihracat yapacak şirketlerin Almanya’da EORI numarasını alarak gümrük işlemleri için yukarıda belirtilen kurallara uymaları gerekmektedir.

Prepdepo olarak; Almanya ve Avrupa pazaryerinde satış yapabilmek için ihtiyacınız olan, yasal prosedürlerin tamamlanması, VAT ve EORI numarası alınması, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış hizmetleri gibi tüm aşamalarda size en hızlı ve güvenilir hizmeti en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Gelin hızınızı Avrupa’da arttıralım!

Prepdepo, Avrupa’nın online satış platformlarında satıcı olarak ihtiyacınız olan tüm süreçlerde uzman kadrosu ile uçtan-uca çözümler sunar. Size sadece işinize ve satışlarınıza odaklanmak kalır. Avrupa’ya ihracat yolunda, hız bizim için önemli diyorsanız; Hızlı, etkili, güvenilir ve en optimum maliyetli çözümler ile hizmetinizdeyiz.

Gerekli olan bilgiler ve destek için şimdi bizimle iletişime geçin.