Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
İspanya'ya e ihracat nasıl yapılır

İspanya’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

İspanya, Güneybatı Avrupa’da yer alır ve Fransa ve Portekiz ile komşudur. AB’deki en büyük tüketici pazarlarından biridir ve 46,4 milyonluk nüfusu ile Türkiye’deki ihracatçılar için satış yapabilecekleri büyük fırsatlar barındırır.  İspanya ile Türkiye’nin Ekonomik İlişkileri 13,2 Milyar doların üzerinde gerçekleşmektedir.

İspanya ve Türkiye Arasındaki Ticari İlişkilere Ait Genel Bilgiler (1)

 • Türkiye’nin İspanya’ya başlıca ihracat ürünleri, Otomobiller, tekstil, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardır.
 • Türkiye, İspanya’nın tekstil ve konfeksiyon ithalatında Çin’den sonra ikinci sırada gelmektedir.
 • Türkiye, İspanya’nın Çin ve ABD’den sonra AB ülkeleri dışındaki en büyük 3. tedarikçisidir.
 • Türkiye, İspanya’nın ABD, Fas ve Çin’den sonra AB ülkeleri dışındaki en büyük 4. İhracat pazarıdır.
 • İspanya ekonomisi GSYH’ye göre dünyanın 14. Avrupa Birliği’nin ise 5. büyük ekonomisidir.
 • İspanya önemli petrol ve gaz kaynaklarına sahip olmamakla birlikte Batı Avrupa’nın mineral doğal kaynaklar açısından en zengin ülkesi konumundadır. Demir-dışı ve kıymetli metal üretiminde Avrupa’nın en önemli üreticisidir.
 • İspanya’nın başlıca ihracat kalemleri, Otomobiller, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış), eşya taşımaya mahsus araçlar, domuz eti, turunçgiller, zeytinyağı ve fraksiyonları, taze üzüm şarabı, tekstil, helikopterler, uçaklar vb.dir.

İspanya’da E-Ticaret

Statista verilerine göre;

 • İspanya’da E-Ticaret pazarındaki gelirin 2022’de 41.16 milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor.
 • Gelirin, %14,18’lik bir yıllık büyüme oranı göstermesi ve bunun da 2025 yılına kadar 61,27 milyar ABD$’lık bir öngörülen pazar hacmiyle sonuçlanması bekleniyor.
 • İspanya’da E-Ticaret pazarında, kullanıcı sayısının 2025 yılına kadar 36,9 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Yaş Gruplarına Göre İspanya’da E-Ticaret Kullanıcıları

Yaş Gruplarına Göre İspanya'da E-Ticaret Kullanıcıları

Cinsiyete Göre İspanya’da E Ticaret Kullanıcıları

Cinsiyete göre ispanya'da e-ticaret kullanıcıları

Gelire Göre İspanya’da E Ticaret Kullanıcıları

Gelire Göre İspanya'da E Ticaret Kullanıcıları

İspanya’daki En İyi E-Ticaret Siteleri

İspanya’daki ilk on çevrimiçi mağaza, yerli ve yabancı oyuncular arasında güzel bir karışımdır. 2021’de İspanya’nın önde gelen çevrimiçi pazar yeri şirketleri: (3)

 • Amazon (%80)
 • AliExpress (%50)
 • Ebay (%41)
 • El Corte Inglés (%38)
 • Carrefour (%33)
 • Casa del Libro (%22)
 • Fnac (%21)
 • Zalando (%19)
 • Leroy Merlin (%19)

İspanya’ya E-İhracatta Vergi Süreci

AB’nin bir parçası olarak İspanya, GDPR gizlilik ve güvenlik yasasını uygulamaktadır ve İspanyol e-pazarında iş yapan tüm kuruluşların bu yasanın gerekliliklerine uyması gerekir. İspanya’ya e-ihracata yeni başlayacaklar için,  İspanya Veri Koruma Ajansı tarafından, Facilita Emprende olarak bilinen bir araç yayınlanmıştır. Bu araçta gerekli belgeler ve yapılması gerekenler listelemiştir.

Gizlilik, tüm İspanyollar için önemli bir konudur. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin nasıl işlendiği konusunda her zaman bilgilendirildiğinden emin olmak için web siteleri ana sayfalarında bir gizlilik politikası göstermelidir.  Gizlilik yükümlülüklerine ek olarak, İspanya pazarında çevrimiçi satış yapan firmalar vergi ve sınır ötesi satış gerekliliklerini bilmeli ve bunlara uymalıdır.

Vergiler konusunda,  İspanya’nın Avrupa Birliği üyesi olduğunu unutmayın; İspanya’ya satış yapan tüm şirketlerin AB KDV gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Dijital olarak teslim edilen mallar da dahil olmak üzere tüm B2C sınır ötesi satışlar için VAT, İspanya’da 2021’de uygulanan %21’lik standart VAT (KDV) oranıyla doğrudan toplanır. B2B satışları, geri ödemeli VAT mekanizması aracılığıyla gerçekleştirilir.

VAT numarası ile ilgili daha detaylı bilgi için bu blog yazımızı okuyabilirsiniz: ” VAT Kaydı için Sık Sorulan Sorular “

PREPDEPO İle İspanya’ya E-İhracatınızı Hızlandırın

Prepdepo olarak; İspanya pazaryerinde satış yapabilmek için ihtiyacınız olan, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış hizmetleri gibi tüm aşamalarda size en hızlı ve güvenilir hizmeti en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Siz de müşterilerimize özel satıcı panelimiz ile bütün süreçleri yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz. Online platformlardan gelen siparişlerinizi Prepdepo’nun size vermiş olduğu satıcı paneli hesabınızdan, online satış platfromlarına entegre olarak, siparişlerinizi kargo gönderime anında dönüştürerek, müşterilerinize dakikalar içinde gönderime hazır hale getirebileceksiniz. 

İspanya’ya ürün ihracatında en önemli kriter olan yasal prosedür kısmının araştırılması ve yerine getirilmesi konusunda da üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyoruz.

Prepdepo’yu tercih ederek ürünlerinizin İspanya’ya ihracatını güven içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli olan bilgiler ve destek için şimdi bizimle iletişime geçin.