Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

İtalya'ya E-ihracat Nasıl Yapılır İhracatçıların Satabileceği 10 Ürün

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen İtalya, Güney Avrupa’da bir ülkedir ve moda endüstrisi ile ünlüdür. Ayrıca İtalya ekonomisi dünyanın en büyük 8. ekonomisidir ve 2021’de 26,3 milyar ABD doları gelirle e-ticarette 14. En büyük pazaryeri olmayı başarmıştır.

İtalya’ya e-ihracat yapmak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu yazımızda size İtalya’ya e-ihracat için bilmeniz gereken tüm ipuçlarını paylaşacağız.

İtalya E-ihracat Hacmi

İtalya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarına sahiptir. Nüfusun %60’ı internetten alışveriş yapmaktadır ve İtalya e-ticaret sektörünün 2025 yılına kadar %16 büyüme oranıyla 87 Milyar Dolara ulaşması beklenmektedir.

Elektronik aksesuarlarla birlikte ayakkabı, kitap ve giyim, İtalya’da çevrimiçi olarak satılan en popüler ürünlerdir.

Moda, elektronik, kişisel ve ev bakımı İtalya’da en çok satılan kategoriler arasında yer almaktadır.

İtalya: En iyi 10 Çevrimiçi Mağaza

 • Amazon.it, 2021’de elde edilen 5.924 milyon ABD Doları e-ticaret net satışı ile İtalya’da ki en popüler e-pazaryeridir.
 • 1.102 milyon ABD Doları ile shein.com, İtalyan e-ticaret pazarında 2. Sırada yer almaktadır.
 • Üçüncü sırada ise 730 milyon ABD doları gelirle apple.com yer almaktadır. Zalando.it, 2021’de 684 milyon ABD doları net satışla İtalya’daki dördüncü en büyük çevrimiçi olmuştur.

Statista Verilerine Göre E-Ticaret Net Satışlarına Göre 2021’de İtalya’daki En İyi Çevrimiçi Mağazalar

Amazon İtalya’da En Çok Satılan 10 Ürün

 • Kahve
 • Ayakkabı
 • Giyim
 • Elektronik
 • Makarna
 • Kitap
 • Paketlenmiş yiyecek ve içecekler
 • Eczane Ürünleri
 • Saatler
 • Müzik Aletleri
 • Ev Dekorasyonu
 • Moda Aksesuarlar

İtalya’ya satabileceğiniz ürün yelpazesi gördüğünüz gibi oldukça geniştir. Ayrıca e-ihracatta vergi süreçlerinde de birçok avantaj bulunmaktadır.

İtalya’ya E-ihracatta Vergi Süreci

Türkiye’nin E-ihracat desteklerinin en önemlisi vergi muafiyetidir. AB Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye, İtalya’ya yaptığı ihracatlar da gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır.

Buna ek olarak iki ülke arasında ‘Bölgesel Ticaret Anlaşması’, ‘Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’, ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’ gibi ikili anlaşmalar mevcuttur.

Yurt dışı için oluşturduğunuz faturaları KDV tutarı olmadan hazırlayabilir; yani 0 KDV ile 150 Euro’ya kadar vergiden muaf olabilirsiniz. Kısaca İtalya’ya göndereceğiniz ürünlerinizin değeri 150€’ya kadar ise KDV’den den muaf olursunuz. Bu durum küçük işletmelerin oldukça yararınadır.

Aynı zamanda KDV iadesinden faydalanabilirsiniz. KDV İtalya’da IVA olarak adlandırılır ve genelde %12-20 civarında olup alınan ürüne göre değişir. İtalya’da ödediğiniz KDV ücretleri geri alınabildiği için de kaybedilmiş olarak sayılmamalıdır. Ancak Avrupa genelinde KDV iadesi başvurusunda bulunma süreci, birtakım kendine özgü zorluklara sahiptir. Örneğin, vergi daireleriyle iletişim kurarken dil farklılıkları bir engel teşkil edebilir. Bunun dışında zaman ayırırsanız vergi dairelerinden ödediğiniz KDV ücretlerini geri alabilirsiniz.

Özetle, İtalya Avrupa pazarına girmek isteyen Türk satıcılar için çok avantajlı bir pazardır.  Ürün yelpazesinin geniş olması ve iki ülke arasındaki ticari anlaşmalar süreci oldukça kolaylaştırmaktadır.

PREPDEPO İle İtalya E-İhracatınızı Hızlandırın

Prepdepo olarak; İtalya pazaryerinde satış yapabilmek için ihtiyacınız olan, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış hizmetleri gibi tüm aşamalarda size en hızlı ve güvenilir hizmeti en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Siz de müşterilerimize özel satıcı panelimiz ile bütün süreçleri yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz.

İtalya ürün ihracatında en önemli kriter olan yasal prosedür kısmının araştırılması ve yerine getirilmesi konusunda da üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyoruz.

Prepdepo’yu tercih ederek ürünlerinizin İtalya’ya ihracatını güven içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli olan bilgiler ve destek için şimdi bizimle iletişime geçin.