Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Polonya'ya E-İhracat
Polonya E-Pazaryerlerinde Nasıl Satış Yapılır?

Eğer ihracatınızı artırmak Avrupa’da online mağazanızı büyütmek istiyorsanız, işinizi sürekli olarak diğer pazarlara da açmalısınız. Bu aşamada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli ülkeden biri de Polonya. Neden mi? Polonya’daki e-ticaret pazarı, pandemi döneminde olağanüstü bir büyüme yaşadı. (1) 2021’de e-ticaret, 16,25 milyar doları ürünlerde (%56) ve 16,25 milyar doları hizmetlerde (%44) olmak üzere toplam 28,9 milyar dolara ulaştı. Hadi gelin Polonya e-ticaret pazarına biraz daha yakından bakalım:
 • İnternetten alışveriş yapan Polonyalıların %94’ünün finansal durumları ortalama ve ortalamanın üzerinde
 • İnternet erişimi olan Polonyalıların %62’si internetten ürün satın alıyor (ve bu sayı her yıl artıyor), ancak yalnızca %26’sı bunu yabancı mağazalarda yapıyor.
 • İnternetten alışveriş yapan en büyük yaş grubu 35-49 arası
 • İnternetten alışveriş yapan Polonyalıların %32’si büyük şehirlerde yaşıyor (200.000 nüfuslu ve daha fazlası)

Gelir payına göre Polonya’daki en iyi ürün kategorileri

 1. Moda (%45)
 2. Elektronik ve Medya (%19)
 3. Oyuncaklar, Hobi ve Kendin Yap (%15)
 4. Mobilya ve Beyaz Eşya (%11)
 5. Yiyecek ve Kişisel Bakım (%10)
EcommerceDB’ye (2021) göre moda, Polonya’daki en popüler ürün kategorisidir. Bu segment, e-ticaret gelirinin yüzde 45’ini oluşturuyor ve daha sonra yüzde 19 ile elektronik bunu takip ediyor. Polonyalı tüketicilerin çevrimiçi satın aldıkları ürün ve hizmetler için ödeme söz konusu olduğunda, Blik ve banka havalesi en popüler ödeme seçenekleridir ve bunu kredi kartı takip etmektedir. Yüzde 30 ile yerel ödeme yöntemi Blik en popüler olanıdır, yüzde 27’si online banka havalesini, yüzde 21’i ise kredi kartını kullanmayı tercih etmektedir.

Polonya’daki En Popüler E-Ticaret Siteleri

 1. Allegro: Polonya’daki tüm ürün kategorilerinde en popüler e-pazaryeri, %30’dan fazla pazar payı ve 20,4 milyon kullanıcısı ile Allegro’dur. Allegro’da şu anda 100.000’den fazla satıcı bulunmaktadır.
 2. Zalando: Almanya merkezli Zalando, Polonya pazarında giyim ve aksesuarda açık ara lider konumda yer alıyor. En çok tercih edilen e-pazaryerleri arasında da ikinci sırada yer alıyor.
 3. AliExpress: 2021’de 10,46 milyon kullanıcıyla AliExpress, Polonya’daki en popüler üçüncü e-ticaret platformudur. AliExpress, 2021’de Polonya web sitesini başlatmış ve Polonya’da ilk lojistik merkezini kurmuştur.
 4. Amazon: Amazon, uzun zamandır beklenen, tamamen işlevsel Polonya platformu Amazon.pl’i Mart 2021’de piyasaya sürdü. Şirket, hem Polonya’daki iç pazar hem de uluslararası pazarlar için bir yerel satıcı tabanı geliştirmeye odaklanıyor. Satıcılara verdikleri lojistik destek, Amazon’un en güçlü rekabet avantajıdır. Ekim 2021’de şirket, Polonya’da diğer tedarikçilere meydan okuyan ve müşteri tabanının gelişimini hızlandırmanın bir yolu olarak görülen Prime Service’i başlattı. Şimdiye kadar, Amazon platformunun kullanıcı sayısı organik olarak büyüyor.

Polonya E-Ticaret Pazarında Kullanıcı Tercihleri

Teslimat şekilleri

 • Polonyalı e-ticaret kullanıcılarının %58’i kurye hizmetlerini tercih ediyor (işe veya eve teslimat)
 • Polonyalı e-ticaret kullanıcılarının %52’si paczkomat’ı tercih ediyor. Paczkomat self servis bir paket teslim alma istasyonudur. En son istatistiklere ggöre Polonya’da 7.000’den fazla vardır. Paczkomat, paketinizi 7/24 kendi başınıza teslim almanızı sağlar. Aynı zamanda Polonya’da mevcut olan en ucuz teslimat şekillerinden biridir

Ödeme şekilleri

 • Anında banka transferleri: %66
 • Kapıda ödeme: %47
 • Geleneksel para transferi: %46
 • Kartla ödeme: %40
 • Mobil ödemeler: %30

Teslimat süreleri

Polonyalı e-ticaret kullanıcılarının %85’i 24 saatten daha kısa sürede teslimat beklediklerini belirtiyorlar.

Satın alma kararını etkileyen diğer faktörler

 • Teslimat bekleme süreleri %34
 • Teslimat/kargo ücretleri %33
Artık bu bilgiler sayesinde, internetten alışveriş yapan Polonyalılar için neyin önemli olduğunu ve onlara satış yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Geldik en önemli konulardan birine, ürünlerinizi Polonya’daki Pazaryerlerine entegre etmek, rekabet avantajı için uygun maliyetli ve hızlı kargo çözümleri sunabilmek. Bunun için çözümünüz Prepdepo’da!

PREPDEPO İle Polonya’ya E-İhracatınızı Hızlandırın

Prepdepo olarak; Polonya pazaryerinde satış yapabilmek için ihtiyacınız olan, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış hizmetleri gibi tüm aşamalarda size en hızlı ve güvenilir hizmeti en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Siz de müşterilerimize özel satıcı panelimiz ile bütün süreçleri yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz. Online platformlardan gelen siparişlerinizi Prepdepo’nun size vermiş olduğu satıcı paneli hesabınızdan, online satış platformlarına entegre olarak, siparişlerinizi kargo gönderime anında dönüştürerek, müşterilerinize dakikalar içinde gönderime hazır hale getirebileceksiniz. Almanya’da bulunan Prepdepo depomuzda stokladığınızı ürünlerinize, size özel hizmetleri sağlayabilir ve uygun kargo fiyatlarımız ile gümrüksüz şekilde çok kısa sürede müşterinize ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz. Tüm bu sürecin takip ve kontrolünü, herhangi bir yere bağlı kalmadan internetin olduğu her yerden sağlayabilirsiniz. Polonya’ya ürün ihracatında en önemli kriter olan yasal prosedür kısmının araştırılması ve yerine getirilmesi konusunda da üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Prepdepo’yu tercih ederek ürünlerinizin Polonya’ya ihracatını güven içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli olan bilgiler ve destek için şimdi bizimle iletişime geçin.