Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Shopify’da Satış; Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Shopify’da satış yapmayı düşünüyor ancak karar veremiyorsanız, blog yazımızı lütfen sonuna kadar okuyun. Bu yazımızda Shopify’da 10 maddede satış yapılırken yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Shopify, çevrimiçi bir mağaza oluşturmayı, büyütmeyi ve işletmeyi her zamankinden daha kolay hale getirmek için tasarlanmış çok kanallı bir e-ticaret platformudur.  Shopify uygulama mağazasında bulunan eklenti ve uzantı yelpazesi, aklınıza gelebilecek çoğu soruna bir çözüm olduğu anlamına gelir. Bu hizmetlerden bazıları ücretli olarak sunulur. HTML ve CSS’ye aşina olan işletme sahipleri, mağazaları için son derece özelleştirilmiş ve benzersiz bir sanal varlık oluşturmak için becerilerini bu platformda kullanabilirler.

Shopify’da Yapılması Gerekenler

14 günlük ücretsiz deneme yapın!

Shopify tüm planlarını 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte sunar. Böylece platformu tamamen risksiz olarak test edebilirsiniz. Ücretsiz denemeden yararlanmak için ödeme bilgilerinizi girmenize gerek yoktur. Planın sizin için uygun olmadığına karar verirseniz iptal etmeyi unutma ve ücretlendirilme gibi bir durum söz konusu olmadığından 14 günlük deneme süresine önem verin.

2- Web sitenizin yükleme sürelerine dikkat edin

Yıllar içinde Google, Facebook, LinkedIn ve temel olarak yüksek düzeyde etkileşim gerektiren diğer tüm platformların yükleme sürelerinin ne kadar önemli olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak bu, e-ticaret için ne anlama geliyor? Artık sizi rekabette öne çıkaran etken, en iyi teklif veya ürün seçimleri değil. Yıldırım hızında bir web sitesine sahip olmak!

Site yükleme sürelerinin ve yanıt vermeyen web sitelerinin önemini vurgulayan çok sayıda çalışma ve makale yayınlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda çoğu kullanıcının 2 saniyeden fazla beklemediği tespit edilmiştir.

Sayfa yükleme sürenizi yalnızca 3 saniyeye azaltmak, dönüşümlerinizi %7-12 oranında artıracaktır. Bir mağaza günde 1000 $ kazanıyorsa, sayfanın ortalama yüklenme süresindeki bir saniyelik gecikme, o yıl için 25.000$ satış kaybına eşit olacaktır!

3- Ürün kalitesine önem verin

Ürünlerinizin kaliteli olması müşterilerinizle aranızda güven ortamı oluşturur. İstikrarlı rekabet ortamında güven olmazsa, işiniz başarısız olmaya mahkumdur. Ayrıca WOM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) pazarlama ile tavsiyeler artar ve negatif geri dönüşler oldukça azalır.

Müşterilerinize sattığınız ürünün değerini, ek özelliklerini ve sağladığı faydaları gösterin. Böylece müşteri ürününüz hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağı için mağazanıza olan güveni artar. Bir sonraki alışveriş deneyiminde yine sizi tercih etmeleri için iyi bir sebep vermiş olursunuz.

4- E-Posta ile müşterilerinizi geri döndürün

En iyi pazarlama özelliklerinden biri, alışveriş sepetini terk edenleri hedeflemenize yardımcı olacak birçok özelleştirme seçeneğiyle birlikte, terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma e-postaları olmalıdır.  Fakat bu yöntem yalnızca müşterinin e-posta adresine sahipseniz geçerlidir. 

5- Fiziksel mağaza bağlantısı ve Yüz yüze satış yapmak

Yüz yüze satış yapıyorsanız (veya yapmayı düşünüyorsanız), Shopify tüm satış kanallarınızdan işlemleri entegre ederek yardımcı olabilir. Shopify POS Lite her plana dahildir. Ödeme almak ve raporlamanızı basit tutmak için satın alabileceğiniz ek donanımlar sunar.

Shopify’da Yapılmaması Gerekenler

1- Shopify paranızın karşılığını verir mi?

İşinizi kurarken tartışmasız en çok sorulan soru şudur: “Shopify buna değer mi?”
Şu şekilde açıklayalım; Shopify’da mağaza ara yüzlerinin kullanım kolaylığı, kişiselleştirme seçenekleri ve esnekliği gerçekten oldukça faydalıdır. Ayrıca istediğiniz mağazayı oluşturmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz uygulama ve temalar bulunmaktadır. Çok sayıda uzantı ve uygulama eklerseniz, ekstra bir ödeme yapmalısınız. Böylece mağaza maliyetleriniz hızla artar.
Sonuç olarak, Shopify’da temel düzey bilgi sahibi olan bir kullanıcıda, profesyonel bir kullanıcı da emeklerinin karşılığını alır fakat maddi ölçüde paranızın karşılığı sizin satın alımlarınız ve eklenti harcamalarınıza bağlıdır.

2- Shopify uygulama mağazası

Burada, uygulamalardan stoksuz satış işlemlerini kolaylaştırmaya, mağazanıza daha fazla özelleştirme seçeneği eklemeye, ödeme işlemlerine yardımcı olmaya kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ancak, tüm eklentiler ücretsiz değildir ve çok sayıda uzantı satın alıyorsanız mağazanızın fiyatı hızla yükselebilir. Sadece 11 ücretsiz tema olması ve ekleyeceğiniz eklentiler Shopify’ı daha maliyetli hale getirebilir.

3- Replika ürünlerden uzak durun

Bilmediğiniz birçok ürünü mağazanıza ekleyip satmaktansa, test edip deneyimleyip sonrasında ürünün satışını yaparsanız gelebilecek sürpriz felaketlere önlem almış olursunuz. Günümüzde birçok markanın sahtesinin ve replikasının lisanslı olarak satılması E-Ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcılarda bir güvensizlik ortamı oluşturur. Bu sebeple ürünlerinizi satışa sunmadan önce test etmeyi ihmal etmeyin.

4- Kargo ücretlerinizi yazmayın

Başarı elde etmiş mağazaların çoğu, ücretsiz veya sabit fiyat sunarak süreklilik kazanmıştır. Bunun nedeni, müşterilerin tam olarak ne kadar ücretlendirileceğini bilmenin zihnini hemen rahatlatmasıdır.
Yapılan bir çalışmada, insanların %44’ünün, kargo maliyetleri çok yüksek olduğu için alışveriş sepetlerini terk ettiği görülmüştür.
E-Ticaret inanılmaz derecede rekabetçidir, diğer başarılı mağazalar, ziyaretçilerinin sepette karşılaşabilecekleri ekstra ücretleri bilmelerini sağlamak için kargo maliyetlerini önceden gösterir veya ürünün içine dahil eder.

5- Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın

Her şeyi başlangıçta kendiniz yapabilirsiniz fakat belli bir seviyede mağazanız büyüdükten sonra her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmanız mağazanızı olumsuz etkiler. Vaktinizi ürün araştırması yapmaya ayırmanız gerekirken; kendinizi müşterilerle birebir ilgilenirken, tasarım yaparken, reklam kampanyaları düzenlerken buluyorsanız işinize yatırım yaparak ekibinizi genişletmelisiniz. Bu tarz işleri yaptırabilecek sanal asistanlarla çalışmak sizin daha faydalı olacaktır.

Prepdepo ile Tanışın

Shopify’da satış yapan ya da yapmak isteyen bir satıcıysanız Prepdepo ile tanışmanın tam zamanı. Prepdepo satıcı olarak stratejinizi belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Shopify’da satıcı olarak nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek, uzman ekibimizle görüşmek ve detaylı bilgi almak için hizmetlerimizi inceleyin ve tüm sorularınız için bizi arayın.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir