Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Üçüncü Parti Lojistik (3pl) Nedir?

2019 yılının sonuna doğru Çin’de ortaya çıkan ve kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgına dönüşen Covid-19 pandemisi ticaretteki tüm dengeleri değiştirdi. Birçok sektörün e-ticaret platformları ile yeni tanışmaya başlaması ve burada harcanan mesailerin artmasıyla birlikte e-ticarete yeteri kadar hazır olmayan firmalar için tedarik zincirinde uzman olan firmalardan destek almak neredeyse bir zorunluluk haline geldi.

İşte bu süreçte yükselişe geçen en büyük hizmet kollarından biri, 3PL lojistik hizmetleridir.

3PL Lojistik Nedir?

3PL, Türkçe üçüncü taraf lojistik olarak da isimlendirilir ve Ingilizce Third-Party Logistics teriminin kısaltmasıdır. 3PL, Firmaların tedarik zincirinde ihtiyaç duydukları hizmetleri dışarıdan konunun uzmanı bir firmadan temin etmesidir.

Bu hizmetler sadece taşımacılık/lojistik faaliyetlerini içermez. Şirketin lojistiğinin yanı sıra depolama, sipariş hazırlama vb. hizmetleri de kapsar.

3PL Lojistik Hizmetleri

  • Depolama
  • Stok/Envanter Yönetimi
  • Taşımacılık
  • Ürün Paketleme
  • İade ve İptal Edilen Ürünler için Tersine Lojistik

3PL Lojistiğin Avantajları Nelerdir?

Paketleme, depolama, tedarik ve dağıtım gibi lojistiği idare etmek için bir 3PL hizmeti kullanmanın ilk ve en çok bilinen faydası, maliyet tasarrufudur. Ancak bunun dışında başka faydaları da vardır.

1. Maliyet Tasarrufu

Bir 3PL tedarik zinciri yönetim firmasıyla çalışırsanız, nakliye, depolama, personel vb. tedarik süreçleri için büyük altyapı yatırımları yapmanıza gerek kalmaz. Bu size büyük bir maliyet avantajı sağlayacaktır.

2. Uzmanlık ve Deneyim

Bir 3PL hizmet sağlayıcısı, ihtiyaç duyacağınız, gümrük, nakliye belgeleri, ithalat ve ihracat, uluslararası uyumluluk ve ekonomik düzenlemeler vb. konularda bilgi ve deneyime sahiptir.

Uluslararası pazarlara açılmak isteyen işletmeler, 3PL firmalarının sağlayabileceği bu destek ve bilgi birikiminden yararlanabilir. Bu firmanın önün açılmasına, hızının artmasına ve kendine yeni ulaşılabilir hedefler belirlemesinde yardımcı olur.

3. Esneklik ve Ölçeklenebilirlik Kazanmak

Tedarik zinciri yönetiminde üçüncü taraf lojistiğinin bir diğer önemli avantajı, firmalara mevcut iş ihtiyaçlarına göre tedarik ve dağıtım kaynaklarını kullanma esnekliği ve ölçeklenebilirliği sunmasıdır. Böylece, satışlar düştüğünde, gereksiz yatırımlar ve kullanılmayan kaynaklar kalmaz ve talepte bir artış olduğunda, işletmeler ölçeklenebilir.

4. Odaklanma

Firmalar için 3PL hizmetlerinden yararlanmanın en büyük avantajlarından birisi de ana işlerine odaklanmalarına yardımcı olmasıdır. Tedarik zinciri süreçlerini 3PL firmasına teslim eden firmalar rahatladıkları için yaptıkları işe daha fazla yoğunlaşırlar. Zamanlarını kendilerini daha ileriye götürecek planlamalar ve stratejiler geliştirmeye ayırırlar.

5. İşinizi Büyütür

Tedarik zinciri yönetiminde üçüncü taraf lojistiğinin rolü, firmalara varlıklarının olmadığı pazarlara erişim sağlayarak büyümeye yönlendirmektir.

Depolama, ekipman ve personel için para harcamak zorunda kalmadan yeni bir pazarda envanteri yönetebilmek, yeni bir pazarın lojistik nüanslarını öğrenme çabasının yanı sıra maliyetten de tasarruf sağlar. Böylelikle işleriniz çok daha hızlı ve güvenilir yollardan büyümeye başlar.

6. Müşteri Memnuniyetini Artırır

Yukarıda bahsedilen 3PL avantajlarının tümü, hizmetlerin ve yanıt süresinin iyileştirilmesine, zamanında teslimatlar ve daha fazla marka güvenilirliğine yol açmaktadır. Marka güvenilirliğinin sağlandığı noktada müşteri memnuniyeti de yükselişe geçer.

Müşteri memnuniyeti firmaların başarılı olmak için öncelikli hedeflerinden bir tanesidir. Bunu başaran firmaların yükselişinin önünde hiçbir engel duramaz.

3PL Hizmetlerinin En Doğru Seçimi: PREPDEPO

Bir 3PL hizmeti almaya karar verdiyseniz, bir sonraki adımınız size en uygun hizmeti sunacak şirketi bulmak olacaktır.

Prepdepo size tedarik yönetimi süreçlerinde ihtiyacınız olan, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış vb. tüm hizmetleri en hızlı ve güvenilir şekilde ve en uygun fiyatlarla sunar.

Siz de Prepdepo’nun müşterilerine özel satıcı paneli ile bütün süreçleri yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz. Online platformlardan gelen siparişlerinizi Prepdepo’nun size vermiş olduğu satıcı paneli hesabınızdan, online satış platformlarına entegre olarak, siparişlerinizi kargo gönderime anında dönüştürerek, müşterilerinize dakikalar içinde gönderime hazır hale getirebilirsiniz.

Prepdepo’nun size özel satıcı paneli hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu linke tıklayın

Siz de Prepdepo’yu tercih ederek ihtiyaç duyduğunuz 3PL hizmetinde doğru filrma ile çalışın ve tedarik yönetimi süreçlerini güven içerisinde gerçekleştirin. Gerekli olan bilgiler ve destek için şimdi bizimle iletişime geçin.