Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
amazon vat kaydı için sıkça sorulan sorular

VAT Kaydı için Sık Sorulan Sorular

Amazon vergi dünyasında sıkça kullanılan VAT numarasının açılımı Value Added Tax’dır. Türkiye’de kullandığımız katma değer vergisi yani KDV anlamına gelir. VAT kaydı ile satıcı olarak yaptığınız her satış için devlet sizden bir vergi almış olur. Satıcı olarak Amazon Avrupa’da mağazanızı açtınız fakat vergilendirmeler ve VAT kaydı hakkında sorularınız mı var? Aklınızdaki tüm soruları sizin için cevapladık.

  1. FBA ürün göndermek için VAT kaydı yeterli midir? Gümrük işlemlerini nasıl halledebilirim?
  2. VAT-EORI-F22 belgelerinin temin edilmesi ne kadar süre alır?
  3. Almanya ve İngiltere’de dropshipping için VAT kaydı gerekli mi?
  4. Amazon Avrupa’da FBA yapmak istiyorum. Ürünlerimi gönderdiğim ülke için VAT kaydı yaptırmam gerekir mi?
  5. Satış yapmadıysam Amazon neden satıcı hesabımdan VAT alıyor?
  6. Nasıl birden çok ülkede VAT kaydı oluşturulur?
  7. Başka bir ülkeden bir Avrupa ülkesine ürün satıyorum. VAT için nereye kaydolmam gerekiyor?
  8. VAT numaram için kaydedilen işletme adı, bir yazım hatası nedeniyle Seller Central yasal adımla eşleşmiyor. Ne yapmalıyım?

1) FBA ürün göndermek için VAT kaydı yeterli midir? Gümrük işlemlerini nasıl halledebilirim?

FBA ürün göndermek için sadece VAT kaydı yaptırmanız yeterli değildir. EORI belgesi almanız gerekli. Gümrük işlemlerini EORI numarası olmadan yapamazsınız. EORI numarasını aldıktan sonra gümrük işlemlerinizi aracı firmalar ile gerçekleştirebilirsiniz.

2) VAT-EORI-F22 belgelerinin temin edilmesi ne kadar süre alır?

Bu belgeleri temin etmeniz için 4-8 hafta arası bir süreç gereklidir.

3) Almanya ve İngiltere’de dropshipping için VAT kaydı gerekli mi?

VAT kaydınız olmadan Almanya ve İngiltere’de ürünlerinizin satışı yapamazsınız.

4) Amazon Avrupa’da FBA yapmak istiyorum. Ürünlerimi gönderdiğim ülke için VAT kaydı yaptırmam gerekir mi?

Evet gereklidir. Gönderdiğiniz ülkede VAT kaydınız olmazsa ürünleriniz Amazon depoya ulaşır ve envantere girer. Bunun sonucunda hesabınız Suspend olur. VAT ile ilgili belgelerinizi sunmadan hesabınızı açtıramazsınız.

5) Satış yapmadıysam Amazon neden satıcı hesabımdan VAT alıyor?

Yasaya göre Amazon’un, İnternet veya elektronik ağ üzerinden otomatik olarak teslim edildikleri için elektronik olarak sağlanan hizmetler (ESS) olarak kabul edilen aylık abonelik ücretlerinden VAT alması gerekir.

6) Nasıl birden çok ülkede VAT kaydı oluşturulur?

Malları birden çok Avrupa ülkesinde depolar, taşır veya satarsanız, birden çok ülkede VAT için kaydolmanız gerekir. Böyle bir durumda, birden fazla ülkede VAT beyannamesi göndermelisiniz.

7) Başka bir ülkeden bir Avrupa ülkesine ürün satıyorum. VAT için nereye kaydolmam gerekiyor?

Bir Avrupa ülkesinden başka bir Avrupa ülkesine mal satarken, VAT gerekliliklerinin ve oranlarının ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceğini bilmelisiniz. Mallarınızı bir Avrupa ülkesinde depoluyorsanız, o Avrupa ülkesinde VAT kaydı yaptırmalısınız. Ya da bir Avrupa ülkesini anakara kabul ederek o ülkeden VAT kaydınızı alıp ürünlerinizi diğer Avrupa ülkelerine Treshold limitleri içerisinde satabilirsiniz.  Treshold limitleri aşıldığında her iki ülkede VAT kaydına ihtiyacınız vardır.

Buna ek olarak, kendi ürünlerinizi bir Avrupa ülkesinden diğerine aktarırsanız veya Amazon (Amazon Lojistik) ürünlerinizi bir Amazon lojistik merkezinden, ürünlerinizi depolayabileceğiniz başka bir ülkeye aktarırsa, transfer de VAT beyannamesinde raporlanması gereken bir işlem olarak değerlendirilebilir. Amazon pazaryeri web sitesi konumlarında, mallarınızı teslim ettiğiniz ülkelerde, mallarınızı teslim ettiğiniz veya gönderdiğiniz ülkelerde veya diğer ülkelerde (örn. Avrupa dışından malların ithal edildiği ithalat ülkesi) dahil olan VAT yükümlülükleri de dahil olmak üzere geçerli olan VAT yükümlülüklerini yerine getirmekten sorumlusunuz.

8) VAT numaram için kaydedilen işletme adı, bir yazım hatası nedeniyle Seller Central yasal adımla eşleşmiyor. Ne yapmalıyım?

Yasal adınızla eşleşmeyen VAT numaralarını Amazon kabul etmiyor. Kayıtlı VAT numarası için işletme adınızı güncellemek veya satış ortağı hesabınızdaki yasal isme ait yeni bir VAT numarası almak için ilgili vergi makamıyla iletişime geçmelisiniz.

Ayrıca Seller Central’da işletme adınızı değiştirmeyi de seçebilirsiniz, ancak bu, hesap doğrulama sürecini yeniden başlatabilir ve bu doğrulamayı temizlemek için ilgili kanıtı sağlamanız gerekir.

VAT kaydı yükümlülüklerim konusunda nereden yardım alabilirim?

Prepdepo Amazon Avrupa ve Almanya’daki VAT kaydı yükümlülüklerinizi yönetmenize ve VAT kaydı oluşturmanıza yardımcı olur. Prepdepo ile başta Amazon Avrupa olmak üzere Avrupa’daki tüm online pazarlarda ürünlerinizi satabilir, yurt dışı satış hacminizi ve cironuzu artırabilirsiniz. İşinizi büyütmek ve Avrupa’da satış yapmaya başlamak için Prepdepo Amazon Avrupa Danışmanlık Çözümleri ile şimdi tanışın!