Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO
Amazon'da Nasıl Satış Yapılır

Yeni Başlayanlar İçin Amazon'da Nasıl Satış Yapılır? (Ayrıntılı Kılavuz)

Amazon, satıcıların uluslararası pazara açılmalarına ve ürünlerini Avrupa’da daha geniş bir kitleye ulaştırmasına fırsat sunan muazzam bir platformdur. Siz de Amazon’da satış yapıyorsanız ya da satış yapmanın fırsatlarını araştırıyorsanız Amazon’un sağladığı geniş erişimin ve büyük potansiyel kitlenin şüphesiz farkındasınızdır. Bu yazımızda sizler için uluslararası e-ticaret platformlarının devi olan Amazon’da nasıl satış yapacağınızı ayrıntılı şekilde paylaşacağız.

Amazon’un rekabet ortamı ne kadar fazla olsa da kar getirisi de bir o kadar fazla olan bir platform. Bu yüzden rekabet gözünüzü korkutmasın. Bu yazımızda bahsedeceğimiz adımları ve ipuçlarını takip ederseniz Amazon’da Best Saller Satıcı bile olabilirsiniz. Kim bilir 😊

İşte Amazon’da Satışa Başlamak için 3 Basit Adım

   1. Öncelikli olarak; Satıcı Davranışı Kuralları ve diğer genel politikalar, Ürün ve Listeleme Gereksinimleri, Nakliye ve Vergi Politikaları ile ürün sayfası dahil olmak üzere tüm Amazon satıcı program politikalarını kontrol edin.
   2. Amazon satıcılar için oluşturulmuş Facebook gruplarını araştırın ve dahil olun. Facebook grupları bilgi akışının çok yoğun olduğu platformlardır. Bu grupları takip etmek size iyi bir destek sunacaktır.
   3. Amazon liste kaydı oluşturma ve optimize etmek başta karmaşık gelebilir. Bu yüzden liste kayıtlarınızı başlatma, sürdürme ve optimize etmenize yarayacak uygulamalar kullanın.

Atlamamanız gereken en önemli ayrıntı ise, Amazon’un sunmuş olduğu FBM ve FBA satış seçeneklerinden hangisiyle satış yapacağınıza karar vermek olacaktır.

Amazon FBM satış seçeneğinde siparişlerinizin kargolanmasından teslim edilmesine kadar her aşama sizin kontrolünüzde ve sorumluluğunuzda olur ve Amazon kargo ücretleri uygulanır.

Amazon FBA satış seçeneğini seçtiğinizde sipariş gönderimi, depolama ve ek hizmetler için Amazon’un sorumluluğundadır ve bu hizmetler için ücret ödersiniz.

1. Bir İş Planı Oluşturun

Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce her şeyin doğru yolda olduğundan emin olmak için belli bir planınızın olması gerekir. Bu iş planı; iş misyonunuzu, pazar analizinizi, ürün ve hizmetlerinizi, pazarlamanızı, satışlarınızı ve tabi ki finansal planınızı içermelidir.

İş planınızı oluştururken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birçok şey var. Pazar araştırmanız, trendleri kontrol etmeniz, rakiplerinizi tanımanız, satmak istediğiniz ürün kategorisine karar vermeniz ve ürünü nasıl tedarik edeceğinizi bulmanız gerekir. Burada iş programınız ve ilgili iş faaliyetleriniz için kaba bir plan oluşturmaya çalışın.

İş planınızı oluştururken kendinize sormanız gereken sorular kısaca şunlar olmalı;

   1. Hedef kitleniz kim?
   2. Kullanacağınız iş modelinin türü?
   3. Ne satıyorsunuz ya da satmak istiyorsunuz?
   4. Ürününüzü nasıl tedarik edeceksiniz?
   5. Büyümeyi ölçeklendirme planları neler?

2. Nişinizi Bulun

Amazon’da satış yapmak için karlı bir niş bulmalısınız. Karlı bir işletmeye sahip olmak için Pazar araştırması yapmanız, tutkulu ya da ilgi alanlarınıza uygun rekabetçi ürünler bulmanız gerekir.

Satmak istediğiniz ürüne karar verdikten sonra; ürün trendini tanıyın ve duygusal etkisini, pratik değerini, görünürlüğünü ve tanınırlığını inceleyin. Satış noktasını bulmaya çalışın veya piyasada viral hale getirmek için yeni bir modaya uygun satış noktası oluşturun.

Popüler ürünleri seçmeyin.

Şu an popüler olan bir ürünü seçerseniz, gelecek iş planınızda sürdürülebilirliğini korumanız zor olabilir. Popüler ürün satıp pastadan pay almak şu anlık cazip gelebilir fakat sürdürülebilir olmayan bir ürünü satmak Amazon mağazanıza zarar verir. Bu yüzden ürününüze karar verirken mevsimsel ve kırılgan ürünleri dahil etmemeye özen gösterin.

3. Pazar Araştırmasına Başlayın

Nişinizi belirledikten sonra pazar araştırması ile pazarda doğrulamanız gerekir. Belirli bir süre boyunca rakip satışlarını takip edin. Rakiplerinizi takip etmek size pazar, niş veya segment hakkında daha gerçekçi bir görünüm verecektir.

4. Ürün Tedarikçilerini Belirleyin

Tedarikçi seçimi Amazon iş yönetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Amazon’daki mağazanız için tek bir tedarikçiye güvenmeyin. Tek bir tedarikçiyle anlaşma yapmak mağazanızın geleceğini büyük felakete uğratır. Birden fazla tedarikçilerle anlaşma yapmak olabilesi bir teslimat sorunu veya siparişi yerine getirememesi durumuyla karşılaştığınızda basit bir risk yönetimi stratejisidir. Ayrıca tedarik zincirlerinizi kurarken farklı bölgelerden tedarikçiler seçmek oldukça iyi bir fikirdir. Farklı coğrafi konumlardan geniş bir tedarikçi ağına sahip olmak, sevkiyat sürelerini kısaltır ve daha fazla alanı kapsamanıza olanak sağlar.

İpucu:

Ayrıca tedarikçiyle düzenli bir iş planına başlamadan önce tanımak için bir deneme alışverişi yapmak, ürünü kaç günde kargoladığını, ürünün kalitesini, iletişim ve sorun çözme becerilerini görmenize yardımcı olur. Bu uygulama ile, düzenli ve uzun soluklu iş yapma niyetinde olduğunuz tedarikçinizle müşterilerinize ürünü sunmadan önce kendiniz görüp kalitesini kontrol etme imkânı bulmuş olursunuz.

5. Bir Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun

Amazon’da satışa başlamak için bir kredi kartına, banka hesap bilgilerinize ve vergi kimlik bilgilerinize ihtiyaç olacak. Bu durumda iş ve kişisel e-postalarınızı ayrı tutmak sizin için iyi bir fikirdir.

İş için bir e-posta hesabına sahip olduktan sonra yapmanız gereken ise önce bir Amazon satıcı hesabı oluşturmak.  Hesabı oluşturma işlemini tamamladıktan sonra gelen formu eksiksiz bir şekilde doldurun. Formu doldurmanın ardından gelen bulmacayı çözüp e-Posta adresine gelen doğrulama kodunu girerek “Doğrula” butonuna tıklayın. Satış yapmak istediğiniz ülke veya bölgeyi seçin. Amazon’da satış yapmak için firmaya, banka hesabına, sorumlu kişiye ait kredi kartı ve iletişim bilgilerini eksiksiz doldurarak mağaza açılışınızı tamamlayın. Açılışı tamamladıktan sonra mağazanız için isim ve logo girişi yaparak, ürün eklemeye başlayabilirsiniz.

6. Ürün Listeleme Oluşturun

Ürünlerinizi Amazon platformuna eklemek için ürün listeleri oluşturmanız gerekir. Listenizi oluştururken net ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar eklemeye özen gösterin. Çok fazla ürününüz yoksa, bunları manuel olarak listeleyebilirsiniz. Çok sayıda ürününüz varsa, ürünlerinizin her birini içeren bir elektronik tablo yükleyebilirsiniz. Ürünleriniz hakkında yeterli bilgiyi sağlamaya çalışın ve ürün listelemenizi çekici hale getirin.

Ürün listelemenizi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

   1. Başlık
   2. Madde işareti
   3. Ürün açıklaması
   4. Ürün resimleri
Başlık

Ürününüzün başlığı belli kriterleri karşılamalıdır. Onay için kategoriye özel yükleme şablonunu kontrol etmeyi unutmayın.

Dahil etmeyin:

   1. Fiyat
   2. Miktar
   3. Satıcı bilgisi
   4. Promosyon mesajları
   5. Semboller
Madde işareti

Madde işaretleri tüketiciler tarafından ürününüzün kolay bulunmasını sağlar.

Madde işaretlerinizi oluştururken şu kuralları izleyin:

   1. Her madde işareti noktasına büyük harfle başlayın.
   2. Müşterilerin dikkate almasını istediğiniz ilk beş özelliği vurgulamak için alanı kullanın.
   3. Tam cümlelerle yazmayın veya noktalama işareti kullanmayın.
   4. Rakamlar için rakamları kullanın.
   5. Madde işaretleri içindeki ifadeleri ayırmak için noktalı virgül kullanın.
   6. Ürün özellikleri ve nitelikleri konusunda spesifik olun.
Ürün Açıklaması

Tüketiciler ürün açıklamasına çok dikkat ederler. Bu yüzden ürün açıklamanızı birkaç paragraf halinde yazın.

Ürün Resimleri
   1. Ürünü doğru bir şekilde temsil edin.
   2. Net, odaklanmış ve anlaşılır fotoğraflar ekleyin.
   3. Ürününün saf beyaz bir arka plana sahip olmasına özen gösterin.
   4. Çerçevenin %85’ini doldurun.
   5. Yükseklik veya uzunluk olarak en az 1000 piksel görseller yükleyin.

7. Müşteri İncelemelerini Takip Edin

Müşteri geri bildirimleri Amazon’da oldukça önemlidir. Doğrulanmış incelemeler güvenilirliği artırır. Yapılan araştırmalar, alıcıların satın alma kararında bulunmadan önce ürün incelemelerini kontrol ettiği sonucuna ulaşmışlardır. Müşterilerinizden, ürünü sattıktan sonra ürün inceleme talebinde bulunmalarını isteyin. Olumlu yorumların satışlarınızı nasıl artırdığını göreceksiniz.

8. Başlığınızı Optimize Edin

Amazon algoritmasında başlık çok önemli bir yere sahiptir. Yaptığınız listeleme için seçtiğiniz anahtar kelimelerden öne çıkmak istediğiniz kelimelerin başlıkta yer alması ürününüzün üst sıralarda görünmesi için önemli bir detaydır.  Başlığınızı ürününüzü tam olarak tarif eden kelimelerle oluşturmanız da gerekmektedir. Kısacası başlıkta kullanacağınız kelimeler listenizin başarılı olmasında ciddi bir paya sahiptir.

9. Bonus İpucu Prepdepo Depolama Hizmetlerini Kullanın

Amazon’da yeni satışa başlayanlar için kendi işini kurmak zor bir iştir. Prepdepo kullanmanın Amazon’da daha fazla satış getirmenin harika bir yolu olduğunu söyleyebiliriz. Satıcı olarak kurallarınızı belirleme, rekabetinizi araştırma, en uygun fiyatlı depolama, nakliye ve kargolama hizmetini sağlayarak zamandan ve yüksek masraflardan tasarruf etmenizi sağlar. Prepdepo ile başta Amazon olmak üzere Avrupa’daki tüm online pazarlarda ürünlerinizi satabilir, yurt dışı satış hacminizi ve cironuzu artırabilirsiniz. İşinizi büyütmek ve Avrupa’da satış yapmaya başlamak için Prepdepo çözümleri ile tanışın!