Amazon Avrupa Danışmanlık – Almanya Ara Depo | PREPDEPO

Yurt Dışı Gönderilerinde Desi Hesabı Nasıl Yapılır?

E-ihracat, geleneksel ihracattaki prosedürlere gerek kalmadan yurt dışına satış yapmayı sağlar. Bu nedenle günümüzün ticaret dünyasında yükselen trendlerin başında gelir.  Fakat, E-İhracat birçok farklı bileşeni içinde barındıran dinamik bir süreçtir. Bu bileşenlerden herhangi birinde yaşanacak olan sorun tüm süreçleri derinden etkiler.  

Bu bileşenler; Üretim, tedarik, pazarlama, satış ve lojistiktir. Bu seriyi domino taşlarına benzetebilirsiniz. Düzgün ve eksiksiz bir işleyiş olmadığı sürece e-ihracatta başarıyı elde edemezsiniz. Tabi bu bileşenlerin kendi içerisinde de önem verdiği birçok konu bulunmaktadır. Lojistik süreçlerin kalbinde bulunan ve kar etmenize büyük katkısı olacak olan konu “ desi hesaplama”dır.

Desi Hesabı Nedir?

Kargo gönderilerinde hacimsel ağırlığın ölçü birimi “desi“ olarak isimlendirilir. Desi, yüklerin hacimsel ağırlığı veya farklı bir tanımıdır. Ücretin ağırlığını gösteren bir birimdir. Desi değeri, kargo ile göndereceğiniz ürünler paketlendikten ve son olarak nakliye şekline getirildikten sonra hesaplanır. Kargo ücretleri desi değeri arttıkça arttığı için kargonun desi bilgisi son derece önemlidir.

Ayrıca bir diğer önemli nokta da taşıma modeline göre desi hesabının değişiklik göstermesidir.

Yurt İçi Desi Nasıl Hesaplanır?

Desi hesaplamasının formülü şu şekilde:
➡ desi = (en x boy x yükseklik) / 3000

Desi Kiloya Nasıl Çevrilir?

1 kg kilogramın 10 binde 1’i olarak kabul edilir. Desi kilograma çevrilirken, gönderiye ait desi değerini 10 bine bölmek yeterlidir. Örneğin 50 desi olan bir ürün 0,005 kg’a tekabül eder.

Yurt İçi Desi Hesaplaması Örneği

İçine birçok farklı şey koyarak gönderebileceğiniz standart bir kitap kutusu üzerinden desi hesaplama örneğini inceleyelim.

Kitap kutusu 20 cm genişliğinde, 27 cm uzunluğunda ve 10 cm yüksekliğinde olsun. Bu ölçüleri desi = (genişlik x yükseklik x yükseklik) / 3000 formülündeki yerlere yerleştirerek hesaplayalım.

➡desi= ( 20 x 27 x 10 ) / 3000

➡desi = 1.8

Kitap kutusu küçük bir örnekti. Diyelim ki çok daha büyük eşyaları göndermek için bir televizyon kutusu kullanılıyor. Televizyon kutusunun eni 90 cm, boyu 110 cm ve yüksekliği 200 cm olsun. Bu ölçüleri desi = (en x boy x yükseklik) / 3000 formülündeki yerlere yerleştirelim;

➡desi = ( 90 x 110 x 200 ) / 3000

➡ desi = 660

Bu formülü uygulayarak yurt içi gönderileriniz için kargo ondalıklarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Yurt Dışı Gönderilerinde Desi Hesabı

Uluslararası gönderiler için işler biraz farklılaşmaktadır.  Yurt dışı gönderilerinde desi hesabı için yine kutunun en, boy ve yükseklik ölçmelisiniz ancak son aşamada 3000 değil 5000’e bölmelisiniz.

Yani Yurt Dışı Gönderileri İçin Desi Hesabı Formülü:

➡ desi = (en x boy x yükseklik) / 5000 şeklindedir.

Yurt Dışı Kargolarda Doğru Paketlemenin Önemi

Yurt dışına yapılacak olan kargo gönderilerinde doğru paketleme,  ürünlerin zarar görmemesi, iade oranlarının azalması gibi başarı faktörünü etkileyen önemli sonuçlara sahiptir. Ayrıca doğru kutu seçiminin yapılamaması vb. sorunlar, kargo maliyetlerinin artmasına da neden olacaktır.

Doğru paketlemede dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, eşyanın ağırlığı ile paketlemede kullanılan kutunun desi ölçüsünün mümkün olduğu kadar birbirine yakın olmasıdır. Desi ile ağırlık arasındaki fark ne kadar artarsa, taşımacılık maliyetleri de o kadar artacaktır. Bu da özellikle uzun dönemde uluslararası sınırlarda ticaret yapan firmaların taşımacılık masraflarının artmasına ve firmanın zarar etmesine neden olacaktır. Bu nedenle doğru paketleme, firma kazancını garanti altına almak için oldukça önemlidir. 

Prepdepo E-İhracatta Hızınız Artsın, Maliyetleriniz Azalsın!

Prepdepo olarak Avrupa pazaryerinde satış yapabilmek için ihtiyacınız olan, stok, sipariş yönetimi, ara depo hizmeti, iade ve yeniden satış hizmetleri gibi tüm aşamalarda size en hızlı ve güvenilir hizmeti en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Siz de müşterilerimize özel satıcı panelimiz ile bütün süreçleri yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz. Online platformlardan gelen siparişlerinizi Prepdepo’nun size vermiş olduğu satıcı paneli hesabınızdan, online satış platformlarına entegre olarak, siparişlerinizi kargo gönderime anında dönüştürerek, müşterilerinize dakikalar içinde gönderime hazır hale getirebileceksiniz. 

Tüm ücretlerimiz şeffaftır ve Avrupa’da fulfillment hizmeti veren şirketler arasında neredeyse en düşük ücretlendirmeye sahibiz.

Avrupa online platformlarda satış yapmak istiyorsanız, size kargolama hizmetini mümkün olan en kısa sürede ve sizin için en uygun olan zamanda sağlama garantisi veriyoruz.

Yurt dışı kargolarınızı güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.